1904
NNO 290904
Zaandam, 26 september. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Holtenau voor orders.
NPGC 241204
Brunbuttel, 20 december. Gepasseerd VOORWAARTS, Engelsman van Demmin naar Norden.
1905
DMB 090205
Delfzijl, 7 februari. Binnengekomen VOORWAARTS, Engelsman van Norden naar Dortmund.
DMB 031205
Delfzijl, 1 december. Aangekomen VOORWAARTS, Engelsman van Herne.
1906
DMB 210206
Delfzijl, 19 februari. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Emden.
NPGC 281206
Hamburg, 24 december. Binnengekomen VOORWAARTS, Engelsman van Karlsham.
1907
NVD 240107
Brunsbuttel, 19 januari. Gepasseerd VOORWAARTS, Engelsman van Hamburg naar Holtenau.
NPGC 201107
Delfzijl, 18 november. Binnengekomen VOORWAARTS, Engelsman van Hemmoor.
1908
DMB 140208
Delfzijl, 13 februari. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Koningsbergen.
NVD 311208
Burg auf Fohr, 25 december naar Nykjöbing, passeerde 28 december, Holtenau.
1909
NPGC 130109
Altona, 9 januari. Binnengekomen VOORWAARTS, Engelsman van Burgstaken.
NVD 161209
Delfzijl, 15 december. Aangekomen VOORWAARTS, Engelsman van Hamburg naar Joure.
1910
NNO 030310
Vlieland, 2 maart. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Falster.
NNO 211210
Hadersleben, 16 december. Binnengekomen VOORWAARTS, Engelsman van Brake.
1911
NNO 240211
Holtenau, 21 februari. Aangekomen VOORWAARTS, Engelsman van Hadersleben.
DMB 051211
Brunsbuttel, 2 december. Gepasseerd VOORWAARTS, Engelsman van Högenas naar Bremen.
1912
NNO 020312
Brunsbuttel, 28 februari. Gepasseerd VOORWAARTS, Engelsman van Bremerhaven naar Holtenau.
NVEC 281212
Warnemünde, 22 december. Binnengekomen VOORWAARTS, Engelsman van Nakskov.
1913
NNO 080113
Friedrichstadt, 4 januari. Aangekomen VOORWAARTS, Engelsman van Rostock.
ON 021213
Delfzijl, 2 december. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Borkum.
1914
DMB 240214
Holtenau, 21 februari. Gepasseerd VOORWAARTS, Engelsman van Vegesack naar Faxe.
NPGC 290714
Stokholm, 23 juli. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Altona.
1915
NNO 011115
Kopenhagen, 25 oktober. Aangekomen VOORWAARTS, Engelsman van Limhamn.
1916
NNO 220816
Rotterdam, 21 augustus. Binnengekomen VOORWAARTS, J. Engelsman van Hernösand.
RN 220916
IJmuiden, 21 september. Binnengelopen VOORWAARTS, Engelsman van Rotterdam naar Zweden, als bijlegger.
NNO 061016
Kalmar, 5 oktober. Aangekomen VOORWAARTS, Engelsman van Rotterdam.
NVD 031116
Calmar, 19 oktober. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Amsterdam.
RN 131116
Groningen, 9 november. De Nederlandse tjalk VOORWAARTS, schipper Engelsman, van Kalmar naar Amsterdam, is 7 dezer met schade aan het roer door stormweer te Lemvig binnengesleept. Het schip lost van de lading om te repareren.
RN 141116
Hamburg, 10 november. De tjalk VOORWAARTS (zie vorig No.) werd te Lemvig binnengesleept door het stoomschip VESTERHAVET. Behalve schade aan het roer heeft het schip lekkage en zware slagzij. Later bericht. De VOORWAARTS had reeds 13 dagen met gebroken roer op de Noordzee rondgedreven.
1917
NN) 120317
Nieuwe Waterweg, 11 maart. Uitgezeild VOORWAARTS, Engelsman naar Londen.
1918
DMB 040518
Nieuwe Waterweg, 4 mei. Uitgezeild VOORWAARTS, Houtstra naar Wisby.
RN 150518
De VOORWAARTS door vliegtuigen aangevallen. Gisteravond is te Nieuwediep binnengekomen het tjalkschip VOORWAARTS, dat met hoepels geladen op reis was van Rotterdam naar Zweden en dat op zee aangevallen was door twee vliegtuigen. De zeilen en de roef waren met gaten doorzeefd. Ook het schip zelf werd onder de waterlijn verscheidene malen getroffen. De bemanning, die in de sloep was gegaan, kon na verdwijning van de vliegtuigen weer aan boord komen en slaagde er in de gaten voorlopig met houten pennen dicht te maken. Het gelukte de bemanning, het schip te Nieuwediep binnen te brengen.
NNO 110618:
De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar het gebeurde met het koftjalkschip „VOORWAARTS, welk vaartuig 9 Mei j.l. op de Noordzee door twee vliegtuigen met bommen werd bestookt en beschoten. De VOORWAARTS is het eigendom van J. Engelsman te Groningen, R. Houtstra, aldaar fungeerde als schipper. Hij verklaarde dat de VOORWAARTS met en zandballast geladen op weg was naar Visby. De nationaliteitskleuren waren duidelijk zichtbaar. Den 9 Mei des-'snachts te drie uur peilde men de Doggersbank N. in 't Z.W. op een gegisten afstand van 10 mijl. De beschieting begon zonder voorafgaande waarschuwing. De vier zeelieden die de bemanning vormden, zijn toen van boord en in de sloep gegaan. Zij veronderstelden, dat dan het schieten wel zou ophouden, maar dit bleek niet het geval te zijn. De vliegtuigen gingen door met schieten en bommen gooien, tot zij eindelijk, getuige vermoedt wegens gebrek aan munitie, wegvlogen. De schipper zag achter op de vleugels der vliegtuigen zwarte kruisen. Een lichtmatroos nam het nummer 1171 waar. Toen de vliegtuigen verdwenen waren, keerde men naar boord terug. De verwoesting bleek groot te zijn. Men slaagde er echter in het schip lens te houden en is naar Nieuwediep teruggekeerd. De stuurman legde een ongeveer gelijkluidende verklaring af.Uitspraak in deze zaak volgt later.
1919
AH 270119: Tjalk op een mijn geloopen. De Nederlandsche zeetjalk „VOORWAARTS", met hout naar Wormerveer bestemd, is op een mijn gelopen en verloren gegaan. Drie opvarenden werden gered door de stoombeuger "VOORUIT" uit Vlaardingen. " Onze berichtgever te IJmuiden had een onderhoud met de geredden en vernam het volgende: De VOORWAARTS, werd gevoerd door en was het eigendom van kapitein R. Houtstra uit Groningen. De tjalk had in Sundsvall gezaagd en ongezaagd hout ingenomen voor de firma Konijnenburg & Zonen te Wormerveer. Na het vertrek van de Deensche haven Thyberon stiet men dinsdag 21 dezer des morgens te ongeveer half negen op 56 gr. 4 min. N.br. en 5 gr. 33 min 0.l eensklaps op een mijn, waardoor het voorschip van het achterschip afbrak en verloren ging. Gelukkig bleef het achterschip nog een oogenblik drijven, zodat de opvarenden even gelegenheid hadden van de deklading een vlot samen te stellen. Ternauwernood hiermede gereed gekomen moest men hierop vluchten, daar het achterschip ook wegzonk, waarbij de scheepsboot verloren ging. Men zat nu met vier man op een vlot, zonder eten of drinken. Een koolraap, die langs het vlot dreef, werd opgevischt en maakte het enige voedsel uit, dat de mensen gedurende ruim vijftig uur kregen. De kok stierf aan uitputting. Met wilde echter het lijk niet van het vlot afdoen in de hoop dat men alsnog spoedig zou worden opgemerkt. Donderdagmiddag eindelijk daagde redding op: de stoombeuger "VOORUITt", schipper J. Goedknegt. Dat men het de schipbreukelingen aan boord van het vissersvaartuig gemakkelijk maakte, laat zich denken. Alleen had men bezwaar het lijk van de kok mede te nemen, daar men nog enige dagen moest vissen. Besloten werd het lijk met zeemanseer aan de golven toe te vertrouwen. Hedenmorgen kwam de beuger te IJmuiden binnen, waar de zeelieden een onderkomen vonden in het Koning Willemshuis en waar bij de Marine-autoriteiten een eerste verklaring werd afgelegd. Gered zijn: Kapitein R. Houtstra, stuurman S. Bakker en de matroos J. Langerak. Overleden is de kok P. van Es uit Schiedam.
>