Inloggen
GRIETJE - ID 2574


In dienst
Onder Nederlandse Vlag tussen:1893-05-20 / 1895-05-10 | Reden uitgevlagd: Verongelukt of vermist (zie final fate)

Identification Data

Bouwjaar: 1893
Classification Register: Germanischer Lloyd (GL)
Categorie: Cargo vessel
Voorstuwing: Sailing Vessel
Type: Kofftjalk
Material Hull: Iron
Dekken: 1
Construction Data

Scheepsbouwer: Niestern & te Velde, Martenshoek, Groningen, Netherlands
Launch Date: 1893-00-00
Delivery Date: 1893-02-00
Technical Data

Gross Tonnage: 98.00 Gross tonnage
Net Tonnage: 57.00 Net tonnage
Deadweight: 130.00 tonnes deadweight (1000 kg)
 
Length 1: 23.29 Meters Length overall (Loa)
Beam: 4.86 Meters Breadth, moulded
Depth: 2.15 Meters Depth, moulded
Draught: 2.07 Meters Draught, maximum
Zeebrieven en Turksche passen

Record type Zeebrief
Zeebrief jaar: 1893
Datum agenda: 1893-05-00
Register nr: 0
Scheepsnaam: GRIETJE
Type:
Lasten: 0
Zeebrief / Turksche pas verzocht door: Kramer, J.
Plaats: Groningen
Opmerkingen: ja, eerste
1893-05-20, uitreiking79-

Ship History Data

Date/Name Ship 1893-05-20 GRIETJE
Manager: Jan Roelfs Kramer, Groningen, Groningen, Netherlands
Eigenaar: Jan Roelfs Kramer, Groningen, Groningen, Netherlands
Shareholder:
Homeport / Flag: Groningen / Netherlands
Callsign: NVDK

Ship Events Data

1895-05-10: Final Fate: Missing

Advertentie. Na lang tussen hoop en vrees te hebben geleefd, moet ik thans tot de treurige zekerheid komen, dat mijn dierbare echtgenoot, kapitein Jan Kramer en zoon Roelof, op reis sedert de 10 mei l.l., van Engeland naar Borkum, met het schip GRIETJE, totaal zijn verongelukt. Hoe zwaar mij, mijne kinderen en ouders deze slag treft, kunnen allen beseffen, die de overledenen hebben gekend. Groningen, 12 augustus 1895. Wed. J. Kramer-Kort en kinderen.

Gezagvoerders

Familiegegevens en opleiding

Jan Kramer werd geboren op 04 april 1847 aan boord van het schip “Agatha” als zoon van Roelf Wanders (zich noemende Kramer) of Roelf Wanders Kramer en Fennechiena (of Fennechien) de Vries.

Hij trouwde op 30 augustus 1877 te Groningen als schipper met Grietje Kort, geboren 19 september 1845 te Appingedam als dochter van de schipper Jan Hindriks Kort en Petronella Houwerzijl.. Grietje was de weduwe van Berend Cornelis Nienhuis. Grietje overleed op 21 juli 1931 te Groningen, 85 jaar, weduwe.

Jan is in 1895 met zijn schip de “Grietje” op weg van Engeland naar Borkum verongelukt en samen met zijn zoon omgekomen.

 

Provinciale Groninger Courant 21 juni 1895114

Groningen, 20 juni. In Hollandsche bladen wordt medegedeeld, dat hier het bericht is ontvangen, dat op de Noordzee het nieuwe ijzeren tjalkschip van kapt. Kramer met man en muis is verongelukt. Uit de door ons ingewonnen informatiën blijkt, dat er niets officieels omtrent het verongelukken van het koftjalkschip GRIETJE, kapt. J.R. Kramer, welke hier bedoeld wordt, bekend is. Wel is men omtrent schip en bemanning zeer ongerust, aangezien het reeds ongeveer het midden van mei van Newcastle naar Borkum vertrokken moet zijn.

 

 

Lidmaatschap zeemanscollege(s)

J.R.Kramer was effectief lid van het Groninger zeemanscollege “De Groninger Eendracht” met vlagnummer 14 in de periode 1884 t/m 1895.

 

Opmerkingen

Geen

 

De schepen van de kapitein

Bouma025 vermeldt J.R.Kramer als gezagvoerder gedurende:

*    1878 t/m 1893 van de 1/mkof “Geessien Brouwer”. gebouwd in 1870 te Martenshoek, 67 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Groningen;

*    1893 t/m 1895 van de ijzeren koftjalk “Grietje”, gebouwd in 1893 te Martenshoek, 100 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Groningen. Het schip werd in mei 1895 vermist van Berwick naar Borkum.

 

Overige bijzonderheden

Uit correspondentie van Ger Mulder met ene Harm Walma uit Winsum, een nazaat van kapitein Kramer, blijkt het volgende:

Ik ben dankzij de site www.oudnieuwsuithetnoorden ook meer over Jan Kramer te te weten gekomen. Zijn vrouw Grietje plaatste nml op 16 aug. 1895 een overlijdensadvertie met het relaas van Jan én hun zoon Roelf er in beschreven. Het volgende blijkt dan:

Kapitein Jan Kramer en zoon Roelf die sinds 10 mei aan boord van het schip de 'Grietje' op reis van Engeland naar Borkum waren, zijn 'totaal' verongelukt.

 

 

 

 

Datum vanaf: 1893
Kapitein: Kramer, Jan Roelfs

Algemene informatie

1893

PGC 070393
Van de werf der scheepsbouwmeesters Niestern & te Velde te Martenshoek zijn j.l. vrijdag (opm: 3 maart) met goed gevolg te water gelaten de houten koftjalk JOHANNA, groot 200 ton, voor rekening van kapt. F. Sleur te Westrauderfehn, de ijzeren koftjalk GRIETJE, groot 200 ton, voor rekening van kapt. J. Kramer te Groningen en de ijzeren tjalk ESPERANCE, groot 145 ton, voor rekening van kapt. J. Dekker te Wildervank.
Daarna werden de kielen gelegd voor twee ijzeren koftjalken, groot 200 ton, bestemd om bevaren te worden door de kapiteins J. Mooi en T. Gorter, van Groningen.
NVEC 310593
Groningen, 27 mei. Uitgezeild GRIETJE, Kramer naar Yarmouth.
WIN 311293
Londen, 27 december. Aangekomen GRIETJE, Kramer van Oldenburg.

1894

NNO 190194
Londen, 18 januari. Uitgezeild GRIETJE, Kramer naar Plymouth.
NGRC 030394
Plymouth, 28 februari. Vertrokken GRIETJE, Kramer naar St. Ives.
NGRC 151294
Groningen, 13 december. Aangekomen GRIETJE, Kramer van Havre.

1895

NGRC 140395
Groningen, 13 maart. Uitgezeild GRIETJE, Kramer naar Treport.
NGRC 270496
Treport, 21 april. Uitgezeild GRIETJE, Kramer naar Berwick.
NVEC 040595
Berwick, 29 april. Aangekomen GRIETJE, Kramer van Treport.
NPGC 200695
Griningen, 19 juni. Een treurig bericht valt van hier te melden. Het alhier thuis behoorende ijzeren tjalkschip GRIETJE, kapitein J. Kramer, is hoogstwaarschijnlijk op de Noordzee met man en muis vergaan. Ongeveer zes weken geleden vertrok het met een lading steenkolen uit Schotland naar Borkum, doch sedert het vertrek is er niets meer van het schip of de bemanning vernomen., Men vermoedt en zeker niet zonder grond dat het schip gezonken is en de bemanning de dood in de golven heeft gevonden. De bemanning bestond uit kapitein J. Kramer, zijn ongeveer 18 jarigen zoon en naar wij meenen nog een matroos.
PGC 210695
Groningen, 20 juni. In Hollandsche bladen wordt medegedeeld, dat hier het bericht is ontvangen, dat op de Noordzee het nieuwe ijzeren tjalkschip van kapt. Kramer met man en muis is verongelukt. Uit de door ons ingewonnen informatiën blijkt, dat er niets officieels omtrent het verongelukken van het koftjalkschip GRIETJE, kapt. J.R. Kramer, welke hier bedoeld wordt, bekend is. Wel is men omtrent schip en bemanning zeer ongerust, aangezien het reeds ongeveer het midden van mei van Newcastle naar Borkum vertrokken moet zijn.
NVEC 140895
Advertentie. Na lang tussen hoop en vrees te hebben geleefd, moet ik thans tot de treurige zekerheid komen, dat mijn dierbare echtgenoot, kapitein Jan Kramer en zoon Roelof, op reis sedert de 10 mei l.l., van Engeland naar Borkum, met het schip GRIETJE, totaal zijn verongelukt. Hoe zwaar mij, mijne kinderen en ouders deze slag treft, kunnen allen beseffen, die de overledenen hebben gekend. Groningen, 12 augustus 1895. Wed. J. Kramer-Kort en kinderen.

1896

NNO 150196
In de vergadering van 't Zeemans- College „De Groninger Eendracht" is bepaald, dat de contributie zal worden gesteld op f 37.50, het kasgeld op f 49.2 Er moest f 1800 schadevergoeding worden uitgekeerd wegens 't vergaan van de GRIETJE, kapt. J. Kramer, en de SPRUIT, kapt. K.W. de Grooth. 


>

Kroniekberichten

Toon kroniekberichten
Bronnen

Jaar: 0000
Bron: GRONINGER ARCHIEVEN
Omschrijving: Notaris A.C.L.L. Spruijt te Sappemeer, toegang 106, inv. nr. 106 (!), aktenummer 91, 10 mei 1893