Inloggen
EMILIE SOPHIE - ID 13442


In dienst
Onder Nederlandse Vlag tussen:1841-09-25 / 1877-08-00 | Reden uitgevlagd: Sloop, afgekeurd

Identification Data

Bouwjaar: 1841
Categorie: Cargo vessel
Voorstuwing: Sailing Vessel
Type: Kof
Masten: Two masts
Material Hull: wood, sheathed with zinc
Dekken: 1
Construction Data

Scheepsbouwer: Gebr. D. & L. Alta, werf 'Welgelegen', Harlingen, Friesland, Netherlands
Date Laid Down: 1840-00-00
Launch Date: 1841-00-00
Delivery Date: 1841-09-01
Technical Data

Gross Tonnage: 95.00 lasts
Gross Tonnage 2: 180.00 tons (oude meting)
 
Length 1: 27.18 Meters Registered
Beam: 5.28 Meters Registered
Depth: 2.81 Meters Registered
Zeebrieven en Turksche passen

Record type Zeebrief
Zeebrief jaar: 1841
Datum agenda: 1841-09-25
Register nr: 18410556
Scheepsnaam: EMILIE SOPHIE
Type: Schooner Kof
Lasten: 95
Gebouwd in provincie: Vriesland
Gebouwd in binnen- of buitenland: Binnenlands
Zeebrief / Turksche pas verzocht door: Rahé & Cie, H.J.
Plaats: Amsterdam
Kapitein op moment van verzoek: Zuiderveen, J.
Opmerkingen: nieuwe zeebrief

Bekijk de overige zeebrieven / Turksche passen van dit schip
Ship History Data

Date/Name Ship 1841-09-01 EMILIE SOPHIE
Manager: Herman Jacob Rahé, Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands
Eigenaar: Partenrederij onder boekhouderschap van genoemde manager, Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands
Shareholder:
Homeport / Flag: Amsterdam / Netherlands

Date/Name Ship 1851-02-24 ANNA MARIA
Manager: Firma Hedeman, Timme & Co., Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands
Eigenaar: Partenrederij onder boekhouderschap van genoemde manager, Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands
Shareholder:
Homeport / Flag: Amsterdam / Netherlands

Date/Name Ship 1856-09-12 ANNA MARIA
Manager: Firma Zeilmaker & Co., Harlingen, Friesland, Netherlands
Eigenaar: Partenrederij onder boekhouderschap van genoemde manager, Harlingen, Friesland, Netherlands
Shareholder:
Homeport / Flag: Harlingen / Netherlands

Date/Name Ship 1857-01-08 JONGE RIEKA
Manager: Jan Klein, Harlingen, Friesland, Netherlands
Eigenaar: Partenrederij onder boekhouderschap van genoemde manager, Harlingen, Friesland, Netherlands
Shareholder:
Homeport / Flag: Harlingen / Netherlands

Bezitters van parten (aandelen) in het schip

Eigenaren, per 14 september 1841, van de EMILIE SOPHIE:

Firma H.J. Rahé & Co., Amsterdam (boekhouders en 11/16e part)
Mevr.Maria Elisabeth Coersen, wed. Johan Herman Jacob Rahé, Amsterdam (1/4e part)
Philippus Johannes Bisschip Wijnveldt, Amsterdam (1/16e part)

Eigenaren, per 24 februari 1851, van de ANNA MARIA:

Maria Elisabeth Coersen, weduwe Johan Herman Jacob Rahé (1/4e part),
Mr. Herman Christiaan Hedeman Hendrik Gerritszoon, assuradeur (1/4e part),
Hendrik Johannes Brouwer, makelaar (1/4e part) en
kapt. Jacob Zuiderduin (1/4e part), allen wonend te Amsterdam.

Ship Events Data

1841-07-10: 10 juli 1841. AH - Algemeen Handelsblad.
Harlingen, 7 juli. Heden elf ure voormiddag is alhier van de werf Welgelegen van stapel gelopen het schoener-kofschip EMILIE SOPHIE, groot ca. 120 roggelasten, te voeren door kapt. J. Zuiderduin, voor rekening van de heren H.J. Rahé en Co., te Amsterdam. De schone bouw ook van dit schip werd met alle recht geroemd.
Op de plaats van het afgelopene zal de kiel worden gelegd van een dito schip voor rekening van de heren Barend Visser en Zoon, alhier.
1851-02-10: 10 februari 1851, AH - Algemeen Handelsblad.
Advertentie. G.J. Roland Holst, H.J. Brouwer, B.D. Bosscher en I. Karseboom, makelaars, zullen op maandag 24 februari 1851, des avonds ten 6 ure, in de Nieuwe Stads Herberg aan het IJ te Amsterdam, ten overstaan van de notaris J.A. Hoog, verkopen een extra ordinair welbezeild gezinkt schoener-kofschip, varende onder Nederlandse vlag, genaamd EMILIE SOPHIE, gevoerd door kapt. Jb. Zuiderduin, volgens Nederlandse meetbrief lang 27 ellen, wijd 5 ellen 18 duimen, hol 2 ellen 19 duimen, en alzo gemeten op 180 tonnen of 95 lasten.
Nadere informatiën bij bovengemelde makelaars. (opm: bouwjaar 1841; verkocht en nieuwe naam ANNA MARIA)
1856-09-01: 21 augustus 1856. NRC - Nieuwe Rotterdamsche Courant.
Advertentie. H.J. Brouwer, G.J. Boelen en J.I. van der Meulen, makelaars, zullen als lasthebbende van hun principaal, ten overstaan van de notaris J.E. Clausing, op maandag de 1e september 1856, des avonds ten 6 ure precies, te Amsterdam, in de Nieuwe Stads Herberg, aan het IJ, verkopen een extra ordinair welbezeild gezinkt schoener-kofschip, varende onder Nederlandse vlag, genaamd ANNA MARIA, kapt. J. Zuiderduin, volgens Nederlandse meetbrief lang 27 ellen, wijd 5 ellen 18 duimen, hol 2 ellen 90 duimen, en alzo gemeten op 180 tonnen of 95 lasten, liggende in het Oosterdok. Breder bij inventaris en bericht bij bovengemelde makelaars.
1877-00-00: Final Fate:
5 augustus 1877. NRC - Nieuwe Rotterdamsche Courant.
Harlingen, 14 augustus. (Per telegraaf). Het Nederlandse schip JONGE RIEKA, kapt. Klein, van Sundsvall herwaarts, is volgens telegram van de kapitein met zware schade door een sleepboot op de rede van Ystad gebracht, zijnde door een stoomboot aangevaren; het schip zou in de haven gesleept worden. Bergloon 800 kronen.
(opm: zie ook PGC 160877 en NRC 200877; het schip wordt later in Ystad afgekeurd)

Gezagvoerders

Familiegegevens en opleiding

Jacon Leendertsz Zuiderduin werd geboren te Katwijk op 18 juli 1798 als zoon van Leendert Jacobsz Zuyderduyn en Liesbeth Guyt.

Hij trouwde te Katwijk met Jannetje van Delft.

Hij overleed na 1862 maar een exacte datum en plaats is niet vermeld.054-191

 

Lidmaatschap zeemanscollege(s)

J.Zuiderduin werd met vlagnummer 434 per 11 september 1838 ingeschreven als effectief lid van het Amsterdamse zeemanscollege | Zeemanshoop” op voordracht van K.Hoek. Als zijn schip is genoemd de “Aurora”. Toegevoegd is “overleden”. Ten tijde van de inschrijving waren kapitein Zuidema en zijn vrouw beiden 40 jaar. Ingeschreven staan tevens drie zonen, geboren in 1828, 1831 en 1836, en een dochter uit 1823.002a

In de Algemene Vergadeingen van Zeemanshoop van 02/11 september 1838 werd als effectief lid voorgedragen/benoemd Jacob Zuiderduin, oud 40 jaar, voerend de brik “Aurora”, wonend in de Groote Oosterburgerstraat te Amsterdam op voordracht van kapitein Krijn Hoek. Zij vlagnummer was 434.023

 

Opmerkingen in verband met Zeemanscollege(s)

In de notulen van de Bestuursvergadering van Zeemanshoop dd 26 maart 1840 staat de mededeling dat aan bemanningsleden van de “Aurora” onder kapitein J.Zuiderduin een maand gage is toegekend wegens schipbreuk.042

In de notulen van de Bestuursvergadering dd 25 juni 1840 wordt aan kapitein J.Zuiderduin een gratificatie van f 70,- uitgekeerd wegens het verlies van zijn schip op Bermuda.042.

 

In de notulen van de Algemene Vergadering van Zeemanshoop dd 08 oktober 1861 staat een verzoek om onderstand van kapitein Jb Zuiderduin. Dit verzoek werd afgewezen. Het verzoek werd herhaald op 17 december 1861 en 28 januari 1862, maar in beide gevallen weer afgewezen met verwijzing naar artikel 86 van het Reglement (dit artikel verwijst naar bepaalde financiële verplichtingen die kennelijk niet zijn nagekomen.)

 

De schepen van de kapitein

lidmaatschap van het College “Zeemanshoop”te Amsterdam

vlag           jaren               type          scheepsnaam                    reder/boekhouder

434           1838-1839         brik           Aurora                               H.J.Rahé & Co, Amsterdam

                  1840-1850         sch.kof     Emilie Sophie                   idem

                    1851               sch.kof     Anna Maria                    idem

                  1852               sch.kof     Anna Maria                      geen opgave

                  1853               sch.kof     Anna Maria                      Hedeman, Timmer & Co, Amsterdam

165          1854               sch.kof     Anna Maria                      idem

                  1855-1860         schoener  Clara Wilhelmina             Schrijver & van Rossem

                  1861-1868         geen vermelding van schip en boekhouder

 

Hij wordt vermeld in 1858 als gezagvoerder van de schoener “Clara Wilhelmina”en in 1854 op de kof “Anna Maria” van de rederij Rimmer & Co.054-191

 

Vertrek en terugkomst van schepen in Amsterdam093

kapitein            scheepsnaam                        vertrek                      terugkomst

J.Zuiderduin     Clara Wilhelmina                 02 juni 1858            19 augustus 1861

                           idem                                       14 oktober 1861      08 maart 1862

                           idem                                       01 mei 1862            26 februari 1863

 

Bouma025 vermeldt J.Zuiderduin als gezagvoerder gedurende:

*      1838 t/m 1840 op de brik “Aurora”, gebouwd in 1801, 220 ton o.m., varend voor H.J.Rahé te Amsterdam. Het schip is in 1840 verongelukt op de Bermuda’s;

*      1841 t/m 1851 op de schoenerkof “Emilie Sophie”, gebouwd in 1841 te Harlingen, 175 ton o.m., varend voor H.J.Rahé & Co te Amsterdam. Het schip werd in 1852 verkocht aan Hedeman Timmer & Co te Amsterdam en herdoopt tot “Anna Maria”, wederom onder gezag van J.Zuiderduin;

*      1852 t/m 1856 op de schoenerkof “Anna Maria”, ex Emilie Sophie, gebouwd in 1841 te Harlingen, 180 ton o.m., varend voor Hederman, Timme & Co te Amsterdam. Het schip werd in 1856 verkocht aan Zeilmaker & Co te Harlingen en herdoopt in “Jonge Rieka”;

*      1856 t/m 1864 op de 2-mastschoener “Clara Wilhelmina”, gebouwd in 1856 te Groningen, 169 ton o.m., varend voor Schrijver & van Rossem te Amsterdam. Het schip werd in 1864 verkocht aan W.J.Langeveld te Amsterdam en herdoopt in “Lida”.

 

Het Archief van de Amsterdamse Waterrschout,in het Stadsarchief bevat een monsterrol dd 06 september 1838 , nop naam van Jacob Zuiderduin, gezagvoerder van de brik “Aurora”, bestemming Havana, boekhouder H.J.Rahee & Comp., 9 bemanningsledden i.c. stuurma, onderstuurman/bootsman, timmerman, kok, 3 matrozen, ligtmatroos en een kajuitwachter.

 

Overige bijzonderheden

Algemeen Handelsblad 28 februari 1859

“Het schip Clara Wilhelmina, Kapt. Zuiderduin van Hamburg naar Rio de la Plata vertrokken, is 23 dezer met schade, wegens aanzeiling, in eerrstgenoemde haven teruggekomen.”

 

 

Datum vanaf: 1841
Kapitein: Zuiderduin, Jacob Leendertsz
Overige informatie: 0

Familiegegevens en opleiding

Jan was gehuwd met Mijntje Jongkind, geboren 14 mei 1821. Ten tijde van de inschrijving bij het Zeemanscollege te Harlingen in 1851 had het echtpaar 5 kinderen: Pieter (30 september 1841), Cornelis (20 februari 1843), Grietje (19 mei 1845), Jantje (16 augustus 1847) en Jan (10 juni 1849).

 

Informatie van oud-notaris C.F.L.Klein te Leeuwarden via de heer S. ten Hoeve, Fries Scheepvaartmuseum te Sneek, dd 23 augustus 2003:

Jan Klein werd geboren te Vlieland op 11 januari 1812. Hij was gezagvoerder. Hij trouwde met Nientje Jongkind, geboren op 14 mei 1821 te Vlieland, zonder beroep. Het echtpaar kreeg een zoon Cornelis, geboren te Vlieland op 18 of 20 februari 1843, eveneens scheepskapitein (zie aldaar)

 

Informatie van www.tresoar.nl

      *    Volgens geboorteacte nr. 02 te Vlieland werd aldaar op 11 januari 1812 geboren/aangegeven Jan Klein, zoon van Pieter Klein en Grietje Meiloms Molenaar.

      *    Hij huwde volgens acte nr. 04 te Vlieland op 24 december 1840 met Mientje Jongkind.

      *    Mientje Jongkind werd volgens acte 02 op 14 mei 1821 te Vlieland geboren/aangegeven als dochter van Cornelis Jongkind en Jantje Duinmayer.

      *    Het echtpaar kreeg (tenminste) 7 kinderen en wel;

             te Amsterdam:

                   Pieter (30 septmber 1841).

             te Vlieland:

                   Cornelis (20 februari 1843). Toegevoegd is “wonende te Amsterdam”. Kennelijk is Mientje Jongkind te Vlieland (bij haar familie?) bevallen, wellicht tijdens afwezigheid van vader Jan.

             te Harlingen:

                   Grietje (19 mei 1845); Jantje (16 augustus 1847); Jan (10 juni 1849); Rika (10 maart 1852) en Gerrit (23 juli 1854). Bij deze aangiften is sprake van vader Jan Pieters Klein en moeder Meyntje Jongkind.

      *    Volgens blad nr. 40 overleed Meyntje Jongkind te Harlingen op 26 augustus 1854 op de leeftijd van 33 jaar. Het overlijden werd aangegeven op 28 augustus 1854. Meyntjeoverleed dus kort na en wellicht vanwege de geboorte van zoontje Gerrit.

      *    Jan Pieters Klein huwde voor de 2e maal op 05 maart 1857 te Harlingen met Neeltje Jongkind, een zuster van zijn eerste vrouw (acte nr. 11).

      *    Neeltje Jongkind werd geboren/aangegeven te Vlieland op 29 april 1819 als dochter van Cornelis Jongkind en Jantje Duinmaier (acte nr. 08).

      *    Dit echtpaar kreeg (minstens) twee kinderen geboren te Harlingen en wel Meintje (21 oktober 1857) en Jan (07 augustus 1859).

      *    Neeltje Jongkind overleed te Harlingen op 14 juni 1876 op de leeftijd van 57 jaar. Aangifte op 15 juni 1876.

      *    Ik heb in de overlijdensgegevens uit Friesland geen Jan Pieters Klein kunnen terugvinden. Daaruit zou je moeten concluderen dat hij buiten Friesland is overleden.

 

Lidmaatschap zeemanscollege(s)

Jan Klein werd op 01 juli 1851 met vlagnummer 26 ingeschreven als lid van het Harlinger zeemanscollege "Zeemansvoorzorg". Zijn schip was de "Eendragt", boekhouders Harmens & Zn te Harlingen. De contributie werd voldaan door de boekhouders.

Toegevoegd is "In 1877 aan zijn zoon Pieter Klein het Nummer 26 gegeven en J.Klein No 44 gegeven"028-fol.026

Behalve zoon Pieter werd ook zoon Cornelis gezagvoerder en lid van "Zeemansvoorzorg" met nummer 74.

 

Jan Klein was van 1851-1876 met vlagnummer 26 en van 1877-1881 met vlagnummer 44 lid van het Harlinger zeemanscollege "Zeemansvoorzorg". Tevens was hij van 1864-1878 commissaris/bestuurslid van het College035.

 

Hij was van 1857 t/m 1877 met vlagnummer 242 effectief lid van de Veendammer zeemanscollege “Maatschappij tot Nut der Zeevaart”

 

J.Klein (adres Canne & Balwé) werd per 07 mei 1844 met vlagnummer 677 en op voordracht van J.L.Mulder ingeschreven als effectief lid van het Amsterdams zeemanscollege "Zeemanshoop". Ten tijde van de inschrijving was zijn schip de "Antje"002.

In de Algemene Vergaderingen van 30 april/07 mei 1844 van het Amsterdamse zeemanscollege Zeemanshoop werd als effectief lid voorgesteld/aangenomen Jan Klein, oud 32 jaar, voerend de schoner “Antje”, wonende te Harlingen, adres bij Canne Balwé te Amsterdam op voordracht van J.L.Mulder.023.

Hij was van 1844 t/m 1877 met de vlagnummers 677 en 312 effectief lid van het Amsterdamse zeemanscollege “Zeemanshoop”

 

Opmerkingen in verband met lidmaatschap Zeemanscollege(s)

In de notulen van de Bestuursvergadering van Zeemanshoop dd 30 september 1875 bericht kapitein Jan Klein van de kof “Jonge Rieka” ziek thuis te zijn gekomen van zijn reis.042

In de notulen van de Bestuursvergadering op 30 november 1876 vraagt kapitein Jan Klein om een uitkering wegens het bereiken van de leeftijd van 64 jaar. Op 28 december 1876 wordt hem dit geweigerd “tenzij hij bewijze dat ziekte is onstaan op de reis voor welke hij deelnam.”. Op 25 januari 1877 brengt hij een bewijs in, maar op 22 februari 1877 wordt zijn verzoek alsnog afgewezen. Op 31 mei 1877 vraagt hij een gratificatie, maar het Bestuur onderzoekt eerst zijn behoeftigheid. Op 28 juni 1877 wordt hem een gratificatie van f 25,- toegekend..042

 

In de notulen van de Algemene Vergadering van Zeemanshoop dd 09 januari 1877 staat vermeld: “Aanvrage van kaptn Jan Klein om regt op uitkeering hetgeen hem is geweigerd, mits overgelegd worde certificaat dat hij op de reis ziek is geworden.” Op 20 maart 1877 is een hernieuwde aanvrage om onderstand afgewezen. Per 24 juli 1877 wordt hem een gratificatie toegekend van f 25,-.023.

 

De schepen van de kapitein

lidmaatschap van College Zeemanshoop te Amsterdam001

vlagnummer                    jaren           type                  scheepsnaam                   naam reder/boekhouder

        677                            1844           schoner            Antje                                 Harmens & Zn, Harlingen

                                           1845           kof                   Baudina                           idem

                                           1846           schoner            Antje                                 idem

                                      1847-1853     kof                   Eendragt                           idem

        312                       1854-1858     kof                   Eendragt                           idem

                                           1859           kof                   De Jonge Rika                 geen opgave

                                      1860-1876     galjoot             De Jonge Rika                 Zeilmaker & Co, Harlingen

                                           1877           geen vermelding van schip en boekhouder

 

Vertrek en terugkomst van schepen in Amsterdam093:

Jan Klein                                               Jonge Rieka                                     21 februari 1860        16 november 1860

                                                                Jonge Rieka                                     24 maart 1861            25 juli 1861

                                                                Jonge Rieka                                     12 augustus 1861      11 september 1861

                                                                Jonge Rieka                                     26 september 1861    26 oktober 1861

                                                                Jonge Rieka                                     03 december 1861     10 juli 1862

                                                                Jonge Rieka                                     20 augustus 1862      09 december 1862

                                                                Jonge Rieka                                     21 maart 1864            03 december 1865

                                                                Jonge Rieka                                     geen melding              29 oktober 1866

                                                                Jonge Rieka                                     10 maart 1868            11 juli 1868

                                                                Jonge Rieka                                     26 juli 1868                10 november 1868

 

Bouma025 en van Sluijs013  vermeldden J.Klein als gezagvoerder gedurende:

*    1843 t/m 1848 van de 2/msch. “Antje”, gebouwd in 1824 te Engeland, 106 ton o.m., varend voor Harmens & Zn te Harlingen (Bouma). Van Sluijs zegt van 1841 t/m 1848 en van 1853 t/m 1854, beide keren varend voor Harmens & Zn te Harlingen;

*    1845 van de kof “Baudina”, gebouwd in 1843 te Sappemeer, 87 ton o.m., varend voor Harmens & Zn te Harlingen (Bouma);

      Bouma spreekt van J.& A.Klein als gezagvoerder(s?). Uit de gegevens uit de Amsterdamsche Almanak voor Koophandel en Zeevaart001 blijkt dat J.Klein het gezagvoerderschap op de “Antje” voor korte tijd heeft onderbroken voor dat op de “Baudina”. Wellicht bedoelt Bouma, dat in 1845 zowel een J. als een A.Klein gezagvoerder op het schip is geweest. Een A.Klein heb ik in mijn bestand als gezagvoerder in 1841 van de kof “Emanuel”, die 1 maal in Harlingen werd geregistreerd, komend van Danzig en waarvan Bouma geen verdere gegevens omtrent bouw, eigenaar en thuishaven geeft.

*    1848 t/m 1854 van de kof “Eendragt”, gebouwd in 1834 te Pekela, 139 ton o.m., varend voor Harmens & Zn te Harlingen (Bouma);

      *    1854 van de sch.kof “Aurora”, gebouwd in 1853 te Pekela, 136 ton o.m., varend voor Harmens & Zn te Harlingen (van Sluijs. Bouma vermeldt geen sch.kof “Aurora” gebouwd in 1853);

      *    1858 t/m 1877 van de galjoot “Jonge Rika”, ex Anna Maria, ex Emile Sophia, gebouwd in 1841 te Harlingen, 180 ton o.m., varend voor Zeilmaker & Co te Harlingen. Na aanzeiling Ystad binnengebracht en afgekeurd (Bouma. Van Sluijs noemt als vaarperiode op dit schip 1856 t/m 1877).

 

Overige bijzonderheden

Harlinger Courant dd 05 december 1874, Scheepstijdingen.

Binnengekomen:

Harlingen 3 Dec. de Jonge Rika,  J.Klein,  Memel.”

 

 

Datum vanaf: 1857
Kapitein: KLEIN, JAN

Monsterrollen

Opgemaakt Harlingen
Datum: 1859-03-12
Scheepsnaam voorvoegsel:
Scheepsnaam: JONGE RIKA
Schipper: Klein, Jan
Scheepstype: kof
Grootte:

Bekijk alle monsterrollen Bekijk alle monsterrollen
Kroniekberichten

Toon kroniekberichten
Akten

Noord-Hollands Archief - Haarlem Archiefnummer Amst.198.3179-1841.34

DVD XI – 336 - 339
BIJLBRIEF

Naam schip EMILIE SOPHIE

plaats en datum acte bijlbrief, Harlingen, 1 september 1841

type schip kof

bouwwerf/verkoper Dirk Johannes Alta en Lieuwe Johannes Alta, scheepsbouwmeesters te Harlingen

gevoerd door kapt.

eigenaar/aankoper firma H.J. Rahé & Co., negocianten te Amsterdam

te voeren door kapt. Jacob Zuiderduin, Amsterdam

grootte in tonnen 95 lasten (meetbrief Harlingen, 30 augustus 1841)

tuigage / aantal dekken twee masten, een dek

afmetingen 27,18 x 5,28 x 2,81 meter

kiellegging 1840

tewaterlating onlangs in 1841 (dus waarschijnlijk in augustus 1841)

plaats / datum registratie Harlingen, 2 september 1841

nummer van registratie deel 21, folio 49, verso, vak 4.

notaris Mr. Sjoerd Simons Wijma, notaris te Harlingen

prijs NLG.

Bijzonderheden: na het van stapel lopen is het hol in de Zuiderhaven voor de genoemde werf gebracht om te worden afgebouwd en opgetuigd.



researcher/datum research: ML / 270708

Naam EMILIE SOPHIE
Archiefinstelling Noord-Hollands Archief, Haarlem
Jaar 1841
Toegang 198
Inventaris 3179

Noord-Hollands Archief, Haarlem Archiefnummer AMS 198.3168.1841.34
foto IMG 2213, 2214

CEDULE

Naam schip EMILIE SOPHIE

plaats en datum acte eigendomsbewijs, Amsterdam, 14 september 1841

type schip kof

gevoerd door kapt.

eigenaar/koper: firma H.J. Rahé & Co., Amsterdam (boekhouders en 11/16e part)
Mevr.Maria Elisabeth Coersen, wed. Johan Herman Jacob Rahé, Amsterdam (1/4e part)
Philippus Johannes Bisschip Wijnveldt, Amsterdam (1/16e part)

te voeren door kapt. Jacob Zuiderduin

grootte in tonnen 95 lasten of 179 zeetonnen

tuigage / aantal dekken twee masten, een dek

afmetingen

kiellegging

tewaterlating gebouwd te Harlingen

plaats / datum registratie Amsterdam, 15 september 1841

nummer registratie deel 42, folio 60, recto, vak 6

notaris Arrondissements Rechtbank, Amsterdam

prijs

Bijzonderheden: getoond wordt de bijlbrief; het schip is gebouwd voor rekening van de hierboven genoemde eigenaren en ligt thans te Amsterdam.
De datum van de acte is NIET de datum van de transactie. De juiste datum vindt men in Amsterdam AB 1838-1868.
De eed wordt afgelegd door Jacob Rahé voor zijn firma H.J. Rahé & Co. en voor en namens de hierboven genoemde mede-eigenaren.



researcher/datum research: ML / 200716

Naam EMILIE SOPHIE
Archiefinstelling Noord-Hollands Archief, Haarlem
Jaar 1841
Toegang 198
Inventaris 3168

Noord-Hollands Archief - Haarlem Archiefnummer Amst.198.3180-1851.5a

DVD XI – 788 - 793
ACTE KOOP/VERKOOP

Naam schip EMILIE SOPHIE, door kopers te noemen ANNA MARIA

plaats en datum acte openbare vrijwillige verkoping, Amsterdam, 24 februari 1851

type schip schoener-kof

bouwwerf/verkoper a) Emilie Sophie Beth, weduwe wijlen Jacob Rahé, voorheen koopman te Amsterdam en op 20 oktober 1850 overleden, voor zich en voor de beide minderjarige kinderen Maria Elisabeth Rahé en Catharina Nathalia Dorothea Rahé, b) Maria Elisabeth Coersen, weduwe Johan Herman Jacob Rahé, allen te Amsterdam

gevoerd door kapt. Jacob Zuiderduin

eigenaar/aankoper Maria Elisabeth Coersen, weduwe Johan Herman Jacob Rahé (1/4e part), Mr. Herman Christiaan Hedeman Hendrik Gerritszoon, assuradeur (1/4e part), Hendrik Johannes Brouwer, makelaar (1/4e part) en kapt. Jacob Zuiderduin (1/4e part), allen wonend te Amsterdam.

te voeren door kapt.

grootte in tonnen 180 tonnen (meetbrief Amsterdam, 23 april 1850)

tuigage / aantal dekken

afmetingen 27,00 x 5,18 x 2,90 meter

kiellegging

tewaterlating

plaats / datum registratie Amsterdam, 25 februari 1851

nummer van registratie deel niet vermeld

notaris Johannes Albertus Hoog, notaris te Amsterdam

prijs NLG. 13.400,-

Bijzonderheden: de verkoping vond plaats in de Nieuwe Stads Herberg aan het IJ te Amsterdam, terwijl het schip lag aan de werf De Boot in de Groote Wittenburgerstraat te Amsterdam.




researcher/datum research: ML / 110908


Noord-Hollands Archief - Haarlem Archiefnummer Amst.198.3180-1851.5b

DVD XI – 788 - 793
ACTE KOOP/VERKOOP

Naam schip ANNA MARIA, voorheen genaamd EMILIE SOPHIE

plaats en datum acte onderhandse verkoop/koop, Amsterdam, 5 maart 1851

type schip schoener-kof

bouwwerf/verkoper Mr. Herman Christiaan Hedeman Hendrik Gerritszoon, Amsterdam, verkoopt zijn 1/4e part

gevoerd door kapt.

eigenaar/aankoper Gerhard Timme, voor zijn firma Hedeman, Timme Co., kooplieden te Amsterdam, koopt 1/4e part

te voeren door kapt.

grootte in tonnen

tuigage / aantal dekken

afmetingen

kiellegging

tewaterlating

plaats / datum registratie Amsterdam, 6 maart 1851

nummer van registratie deel

notaris J.A. Hoog, notaris te Amsterdam

prijs NLG. 3350,-

Bijzonderheden: Mr. Herman Christiaan Hedeman was voor 2/5e deel eigenaar van de firma Hedeman, Timme & Co.




researcher/datum research: ML / 110908

Naam ANNA MARIA
Archiefinstelling Noord-Hollands Archief, Haarlem
Jaar 1851
Toegang 198
Inventaris 3180

Noord-Hollands Archief, Haarlem Archiefnummer AMS.198.3171.1851.5
foto IMG 9103 - 9106

CEDULE

Naam schip voorheen genaamd EMILIE MARIA, doch thans door kopers te noemen ANNA MARIA

plaats en datum acte eigendomsbewijs, Amsterdam, 8 maart 1851

type schip schoener-kof

gevoerd door kapt.

eigenaar/koper zie bijlage

te voeren door kapt. Jacob Zuiderduin, mede-eigenaar

grootte in tonnen 95 lasten of 180 zeetonnen

tuigage / aantal dekken twee masten, een dek

afmetingen

kiellegging

tewaterlating gebouwd te Harlingen

plaats / datum registratie Amsterdam, 8 maart 1851

nummer registratie deel 61, folio 60, recto vak 1 en 2

notaris Arrondissements Rechtbank, Amsterdam

prijs

Bijzonderheden: getoond wordt de laatste koopbrief en reçu ongtvanger Amsterdam van ingetrokken zeebrief d.d. 26 april 1850; het schip ligt thans te Amsterdam.
De datum van de acte is NIET de datum van de transactie. De juiste datum vindt men in Amsterdam AB 1838-1868.
De eed wordt afgelegd door Mr. Herman Christiaan Hedeman H.Gzn., namens zijn firma Hedeman, Timme & Co. en zijn in de bijlage genoemde mede-eigenaren.


researcher/datum research: ML / 080117



Bijlage bij eigendomsbewijs 5 van 1851, schoenerkof ANNA MARIA
eigenaren per primo maart 1851:

firma Hedeman, Timme & Co, Amsterdam (boekhouders en 1/4e part)
Jacob Zuiderduin, Amsterdam (schipper en 1/4e part)
Hendrik Johannes Brouwer, Amsterdam (1/4e part)
Maria Elisabeth Coersen, weduwe van Johan Herman Rahé, Amsterdam (1/4e part)

ML 080117

Naam ANNA MARIA
Archiefinstelling Noord-Hollands Archief, Haarlem
Jaar 1851
Toegang 198
Inventaris 3171

Noord-Holl.Archief, Haarlem Archiefnummer Amst.198.3172.1855.32

DVD XLIV – 2684-2687
CEDULE

Naam schip ANNA MARIA

plaats en datum acte eigendomsbewijs, Amsterdam, 11 juli 1855

type schip schoener-kof

bouwwerf/verkoper

gevoerd door kapt.

eigenaar Firma Hedeman, Timme & Co., Amsterdam (boekhouders en 3/8e part), Hendrik Johannes Brouwer, Amsterdam (3/8e part) en Maria Elisabeth Coersen, weduwe van Johann Herman Jacob Rahé, Amsterdam (1/4e part)

te voeren door kapt. Justus Zuiderduin

grootte in tonnen 95 lasten of 180 zeetonnen

tuigage / aantal dekken twee masten, een dek

afmetingen

kiellegging

tewaterlating gebouwd te Harlingen

plaats / datum registratie Amsterdam, 11 juli 1855

nummer van registratie deel 68, folio 119, verso, vak 2.

datum eedsaflegging voor verkrijging zeebrief: 16 juli 1855

prijs NLG.

Bijzonderheden:
het schip had eerder een zeebrief, onder nr.692 uitgegeven op 5 oktober 1853. De laatste drie koopbrieven werden getoond van het schip en gedeelten van het schip.
Het schip ligt te Amsterdam





researcher/datum research: ML / 030610

Naam ANNA MARIA
Archiefinstelling Noord-Hollands Archief, Haarlem
Jaar 1855
Toegang 198
Inventaris 3172

Noord-Hollands Archief, Haarlem Archiefnummer Amst.198.3181-1855.32

DVD XII – 6652, 6653
ACTE VAN KOOP/VERKOOP
Naam schip ANNA MARIA

plaats en datum acte onderhandse verkoop/koop, Amsterdam, 17 november 1854

type schip schoener-kof

bouwwerf/verkoper Jacob Zuiderduin, koopvaardij-kapitein te Amsterdam, verkoopt 1/4e part

gevoerd door kapt. geweest door Jacob Zuiderduin voormeld.

eigenaar/aankoper Gerhard Fimme voor zijn firma Hedeman, Fimme & Co., kooplieden te Amsterdam (1/2e part) in het na te melden 1/4e gedeelte) en Hendrik Johannes Brouwer, makelaar te Amsterdam (1/2e part in het na te melden 1/4e gedeelte)

te voeren door kapt.

grootte in tonnen 180 tonnen (meetbrief Amsterdam, 23 april 1850)

tuigage / aantal dekken

afmetingen 27,00 x 5,18 x 2,90 meter

kiellegging

tewaterlating

plaats / datum registratie Amsterdam, 18 november 1854

nummer van registratie deel

notaris Johannes Albertus Hoog, notaris te Amsterdam

prijs NLG 2500,-

bijzonderheden: op de acte staat tevens vermeld: zie de registratie van de koopbrieven 5a, 5b en 5c in dato 13 maart 1851(van Amsterdam)
(opm: elk koopt dus 1/8e part)
Het schip lag bij deze transactie in het Oosterdok te Amsterdam.




researcher/datum research: ML / 050608

Naam ANNA MARIA
Archiefinstelling Noord-Hollands Archief, Haarlem
Jaar 1855
Toegang 198
Inventaris 3181

TRESOAR LEEUWARDEN Archiefnummer Harlingen 19.06.383. 116a
foto P1020972 – 978

KOOPACTE

Naam schip ANNA MARIA (ex-EMILIE SOPHIE)

plaats en datum acte onderhandse verkoop, Amsterdam, 12 september 1856

type schip schoener-kof

bouwwerf/verkoper zie bijlage

gevoerd door kapt. Justus Zuiderduin

eigenaar/koper Cornelis Teves, voor zijn firma Zeilmaker & Co. te Harlingen

te voeren door kapt.

grootte in tonnen 180 zeetonnen of 95 lasten
(meetbrief d.d. 13 november 1854 afgegeven te Amsterdam)

tuigage / aantal dekken

afmetingen lang 27,00 m., breed 5,18 m., hol 2,90 m.

kiellegging

tewaterlating 1841

plaats / datum registratie Amsterdam, 13 september 1856

nummer registratie deel 103, folio 2, verso, vak 1

notaris Justus Everhard Clausing, notaris te Amsterdam

prijs NLG 10.550,-

Bijzonderheden:

Het brandmerk van het schip is 107 AMST 1841.
Het schip ligt bij deze transactie in het Oosterdok te Amsterdam.

25.09.1841 eerste zeebrief voor de EMILIE SOPHIE, aanvrager H.J. Rahé & Co, Amsterdam, kapt. J. Zuiderduin
14.03.1851 Nieuwe zeebrief voor de ANNA MARIA, aanvrager Firma Hedeman, Timme & Co., Amsterdam, kapt. J. Zuiderduin
30.01.1857 nieuwe zeebrief voor de JONGE RIEKA, kapt. Jan Klein, zie volgende akte 116b
Laatst bekende zeebrief 10.03.1871, nog steeds kapt. Jan Klein


researcher/datum research: ML / 170717

Bijlage bij acte Harlingen 19.06.383.116a d.d. 12 september 1856 - schoener-kof
ANNA MARIA

verkopende eigenaren:

Vrouwe Maria Elisabeth Coersen, weduwe van Johan Herman Jacob Rahé te Amsterdam, 1/4e part gekocht op openbare veiling te Amsterdam d.d. 24 februari 1851, acte verleden voor notaris Johannes Albertus Hoog te Amsterdam.
Firma Hedeman, Timme & Co. te Amsterdam, 3/8e part, waarvan 1/4e part gekocht
d.d. 15 maart 1851, acte verleden voor notaris Johannes Albertus Hoog te Amsterdam en 1/8e part d.d. 17 november 1854, eveneens verleden voor notaris Johannes Albertus Hoog te Amsterdam.
Hendrik Johannes Brouwer te Amsterdam, 3/8e part, waarvan 1/4e part gekocht
d.d. 24 februari 1851, acte verleden voor notaris Johannes Albertus Hoog en 1/8e part
d.d. 17 november 1854, eveneens verleden voor notaris Johannes Albertus Hoog te Amsterdam.


ML / 170717




































TRESOAR LEEUWARDEN Archiefnummer Harlingen 19.06.383.116b
foto P1020972 - 978

KOOPACTE

Naam schip JONGE RIKA,
ex- ANNA MARIA, ex EMILIE SOPHIE

plaats en datum acte onderhandse verkoping, Harlingen, 8 januari 1857

type schip schoenerkof

bouwwerf/verkoper Cornelis Teven voor zijn firma Zeilmaker & Co. te Harlingen, 3/4e part
gevoerd door kapt.

eigenaar/koper zie bijlage

te voeren door kapt. Jan Klein, schipper te Harlingen, mede-eigenaar

grootte in tonnen 180 zeetonnen of 95 lasten

tuigage / aantal dekken

afmetingen

kiellegging

tewaterlating

plaats / datum registratie Harlingen, 9 januari 1857

nummer registratie deel 24, folio 55, verso, vak 3

notaris geen

prijs NLG 7.915,- (3/4e part)

Bijzonderheden:

Het schip ligt thans te Harlingen
(opm: de acte spreekt duidelijk van JONGE RIKA, de zeebrieven zeggen JONGE RIEKA)

30.01.1857 Nieuwe zeebrief voor een schip JONGE RIEKA, kapt. Jan Klein.

researcher/datum research: ML / 170717








Bijlage bij acte Harlingen 19.06.383.116b d.d. 8 januari 1857 - schoenerkof
JONGE RIKA

Aankopende eigenaren:

firma Zeilmaker & Co., zeilmakers te Harlingen (behoudt 1/4e part)
firma D.& L. Alta, scheepsbouwmeesters te Harlingen (1/8e part voor NLG 1.320,-)
Sijbrand Barends Bos, koopman te Harlingen (1/16e part voor NLG 660,-)
Sijbrand Sjoerds Terpstra, koopman te Bolsward (1/16e part voor NLG 660,-)
Jan Klein, schipper te Harlingen (1/2e part voor NLG 5.275,-)

ML / 170717

Naam JONGE RIKA, ex- ANNA MARIA, ex EMILIE SOPHIE
Archiefinstelling Tresoar, Leeuwarden
Jaar 1856
Toegang 19.06
Inventaris 383