Familiegegevens en opleiding
Frans Berends werd gedoopt op 06 april 1783 te Veendam als zoon van Berent Wessels en Anna Klaassen.
Frans Berents Nipperus trouwde op 16 november 1807 te Veendam met Elisabeth Jans de Jong,geboren als Elizabeth op 28 september 1786 te Veendam als dochter van Jan Gosses en Harmke Roelfs. Elizabeth Jans Mik overleed op 06 december 1858 te Veendam, 72 jaar, weduwe.
Frans Berends Nipperus overleed op 07 december 1849 te Kerklaan/Veendam, 66 jaar, schipper.
Burgerlijke Stand akten uit de provincie Groningen wordt Frans Berends/Berents vermeld als schipper in 1811, 1813, 1816, 1818, 1821, 1830, 1836, 1839, 1849.
Lidmaatschap van zeemanscollege(s)
F.B.Nipperus (ook Nipperius, Neperus, Nepperus en Nepperius) was effectief lid van het Veendammer zeemanscollege “Maatschappij tot Nut der Zeevaart” met vlagnummer X3 resp, 73 in de periode 1827 t/m 1850
De schepen van de kapitein
Bouma025 vermeldt F.B.Nepperus als gezagvoerder gedurende:
* 1814 t/m 1830 van de kof “Vrouw Elisabeth”, gebouwd in 1810, bouwlocatie niet vermeld, 101 ton o.m., varend voor K.&.J.Wilkens;
* 1832 t/m 1834 van de kof “Aletta”, gebouwd in 1831, bouwlocatie niet vermeld, 150 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Veendam;
* 1835 t/m 1842 van hetzelfde schip, maar nu varend voor J.& K.Wilkens te Veendam. Het schip is in 1842 gezonken tussen Schotland en Rotterdam met ruw ijzer;
* 1842 t/m 1857 van de kof “Elisabeth”, gebouwd in 1841 te Sappemeer, 86 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Veendam.
In het Archief van de Amsterdamse Waterschout011a bevindt zich monsterrollen op naam van kapitein Frans Berends Nep(p)erus op de:
“Vrouw Elizabeth”, dd 13 juli 1814; 24 november 1826; 20 november 1828; 08 mei 1830;
“Aletta”, dd 20 oktober 1831; 24 maart 1832; 13 juni 1833; 11 oktober 1833; 14 maart 1834; 10 augustus 1837 en 14 juni 1838.
De collectie monsterrollen op het Noordelijk Scheepvaartmuseum te Groningen vermeldt:
30 november 1816, schip “Vrouw Elisabeth”, kapitein Frans Berends Nipperius.
12 februari 1818, schip “Vr. Elysabeth”, schipper Frand Berends Nipperus.
30 januari 1819, schip “Vrouw Elysabeth”, schipper Frans Berends Nipperus.
18 februari 1824, schip “Vrouw Elizabeth”, schipper Frans Berens Nipperus.
06 februari 1826, schip “Vrouw Elizabeth”, schipper Frans Berends Nipperus.
07 februari 1828, “Vr. Elisabeth”, schipper Frans Berends Nipperus.
03 maart 1838, kof “Alletta”, schipper Frans Berends Nipperus.
12 augustus 1841, schip “Elisabeth”, kapitein Frans Berends Nipperus/Nepperus.
Overige bijzonderheden
Mulder083a vermeldt omtrent Frans Berends Nipperus het volgende:
“Alletta (dus dubbel ll), kofschip vertrekt in maart 1838 van Delfzijl op avontuur onder schipper Frans Berends Nipperus. Zijn 3 zoons voeren mee als bemanning, dus waarschijnlijk schip van Nipperus zelf. Ofschoon deze Nipperus eerder als schipper voer op de “Vrouw Elisabeth” voor K.& J.Wilkens te Veendam (Een Wilkens, grootvader van K.& J.Wilkens, was in 1759 met Imke Franssens Nipperus gehuwd, F.B.Nipperus was dus een neef van K.& J.Wilkens.)”
Mulder083a vermeldt:
“’Elisabeth’ kof, b.j. 1841, op 2/1851 monsterde in Nieuwe Diep Jan Frans Nipperus te Vd (reeds) als schipper; hij was in 1850 gehuwd en toen misschien reeds eigenaar (geworden?). Ook op 10.2.1855 in Kampen was Jan F. Nipperus schipper van de kof ‘Elisabeth’. “
In Bouma wordt J.F.Nepperus als gezagvoerder van 1842 t/m 1857 voorafgegaan door F.B.Nepperus. De opgave van Mulder zou betekenen dat Jan Frans en niet Frans Berends Nipperus vanaf het begin gezagvoerder is geweest . De vraag is dan hoe Bouma aan de opgave omtrent Frans Berends is gekomen.
Provinciale Groninger Courant 24 februari 1815
Advertentie. Notaris Mr. M van der Tuuk te Veendam zal verkopen: ….1/32 aandeel in het Koffschip VROUW ELIZABETH, gevoerd wordende door kapitein F.B. Nipperus;….
Rotterdamsche Courant 20 maart 1815 114
Te Rotterdam liggen (opm: o.m. de volgende Nederlandse schepen) in lading:
Naar Liverpool, de VROUW ELISABETH, kapt. Frans Berends Nipperus …
Leeuwarder Courant 24 maart 1818114
Harlingen, 21 maart. Heden zijn uitgezeild: het kofschip ANNA EN CATHARINA, kapt. Broer R. de Vries, het kofschip ALIDA CLASINA, kapt. Egbert L. Tiktak, het smakschip de GOEDE HOOP, kapt. Tibbe Smit, het smakschip de VROUW MARTHA, kapt. Dirk C. de Groot, het smakschip de VROUW LAMMEGINA, kapt. Otto P. Smith, het smakschip de VROUW GESINA, kapt. Thole P. Veen, het smakschip de WAAKZAAMHEID, kapt. Cort W. Stoet, het kofschip de GOEDE VERWAGTING, kapt. Jurjen T. Schuuring, alle met ballast naar Noorwegen; het smakschip de GOEDE HOOP, kapt. Berend J. de Jong, met ballast op avontuur naar de Oostzee, het kofschip de JONGE YPEUS, kapt. Harm de Weerd, het kofschip de VROUW ELISABETH, kapt. Frans B. Nipperus, beide met pannen naar de Oostzee, het tjalkschip METTA, kapt. Berend Martens Prins, met pannen, vloeren en muursteentjes naar Itzehoe, het tjalkschip de VROUW ZWAANTJE, kapt. Andries Joseph Kramer, met stukgoederen van Amsterdam naar Bremen, den 19 als bijlegger alhier binnen gelopen, na gedane reparatie het tjalkschip de 2 GEBROEDERS, kapt. Berend J. Korfker, met gerst van Hamburg naar Schiedam, zullende de reis verder binnendoor voortzetten, en is alhier binnen gekomen het smakschip de JONGE MARTHA, kapt. Jan Foekes Zijlstra, ledig van Amsterdam.
Leeuwarder Courant 25 september 1818114
Harlingen, 22 september. …
Den 19 dito is alhier binnen gekomen het kofschip de VROUW ELISABETH, kapt. Frans B. Nipperuis, met zout van Liverpool. …
Provinciale Groninger Courant 04 januari 1822114
Advertentie. Mr. Berghuis van Woortman, notaris in het Canton Veendam, zal, namens zijne principalen, op eerstkomende woensdag, den 9 januari 1822, des avonds te 6 uren, ten huize van Evert van Linge, te Veendam, bij strijk- en opbodsgelden, verkopen: enige aandelen in onderscheidene schepen, als: in de Kofschepen, bevaren bij de schippers Rente H. Junker (opm: Rente H. Jonker, JOHANNA), Frans Berends Nipperus (opm: VROUW ELIZABETH), Pieter Jans Muntendam (opm: MARIA JOSINA) en Eisso Uges (opm: JOHAN GEORGE), en in de smakschepen, bevaren bij de schippers Cornelis Schreuder (opm: JONGE SCHREUDER), Gouke Roelfs Oostra (opm: JETSKA MARGARETHA) en Christiaan Fokkes Taai. Zijnde inmiddels informatiën te bekomen ten kantore van voornoemden notaris.
Provinciale Groninger Courant 05 februari 1822114
Advertentie. Mr. Berghuis van Woortman, notaris in het Canton Veendam, zal, namens zijne principalen, op morgen, woensdag den 6 februari 1822, des avonds te 6 uren, ten huize van Evert D. Everts, te Veendam, publiek bij strijk- en opbodsgelden verkopen:
enige aandeelen in onderscheidene schepen, als: in de Kofschepen, bevaren wordende door de schippers Pieter Derks Dik, Tonnis L. Hofkamp, Derk Derks Flik, Frans B. Nipperus (opm: VROUW ELIZABETH) en Albert T. Schuringe (opm: A.T. Schuringa, HERSTELLING); en in de Smakschepen, bevaren bij de schippers Christiaan F. Taai en Gosse Roelfs Schippers. Nader informatiën zijn inmiddels te bekomen ten kantore van voornoemden notaris.
ER IS VERWARRING IN DE OPGAVEN VAN HENDRIK JANS RESP. HARM JANS (zie hierna)
Familiegegevens en opleiding
Hindrik Zeven werd geboren/gedoopt op 21/25 oktober 1801 te Nieuwe Pekela als zoon van de schipper Jan Hindriks( Zeven) en Jeltje Jans Boon.
Hindrik Jans Zeeven trouwde op 10 november 1831 te Nieuwe Pekela als zeeman met Elsien Hindriks Hesseling, geboren/gedoopt op 19/27 januari 1805 te Nieuwe Pekela als dochter van de landgebruiker Hindrik Jans Wolker (Hesseling) en Trientje Halbes (Potjewijd). Elsien overleed op 18 juni 1870 te Nieuwe Pekela, 56 jaar, weduwe
Hindrik Jans Zeven overleed ca. aanvang 1856 op zee met zijn schip de “Elsina Jantina”.
In Burgerlijke Stand akten uit de provincie Groningen wordt Hindrik Zeeven vermeld als zeeman in 1831, 1832, als schipper in 1834, 1836, 1839, als zeeman in 1842 en weer als schipper in 1844, 1854,
Aktenummer 1837-24, 18-04-1837115
“Op heden woensdag 12 april 1837, hebben wij Hendrik Jans Zeeven, kapitein gevoerd hebbende het kofschip “Twee Gebroeders”, van Pekela, in tegenwoordigheid van Cornelis Jans Zeeven, oud 30 jaren, geboren en wonende te Pekela, stuurman tot de bemanning van mijn schip behorend ten huize van de heer Thomas Bakker te Harlingen opgemaakt een akte van overlijden, opgemaakt van Hendrik Jacobus Dinkliga, oud 16 jaren, geboren en wonend te Pekela, in kwaliteit als kok en zodanig tot onze bemanning behorende. Verklaren wij ondergetekenden dat Hendrik Jacobus Dinkliga bij het verongelukken van het schip “De Twee Gebroeders” in de Noordzee in de nacht van zaterdag 8 april van dit jaar 1837 overboord is geslagen en alzo zijn leven geeft verloren, hebben verder van zijn lijk niets vernomen.”
Lidmaatschap zeemanscollege(s)
H.J.Zeven (adres Jan Corver & Co te Amsterdam) werd met vlagnummer 504 per 29 oktober 1839 effectief lid van het Amsterdamse zeemanscollege “Zeemanshoop”op voordracht van kapitein H.Rolff. Als zijn schip is genoemd “De Beurs van Schiedam”. Toegevoegd is “overleden”. Ten tijde van de inschrijving waren Zeven en zijn vrouw 38 resp. 34 jaar. Ingeschreven staan 3 dochters uit 1832, 1836 en 1839002a
In de Algemene Vergaderingen van “Zeemanshoop” dd 22/29 oktober 1839 werden als effectief lid voorgedragen/benoemd Hendrik Jans Zeven, oud 38 jaar, voerend de kof “Beurs van Amsterdam”, wonend te Nieuwe Pekela en met als adres J.Corver & Co te Amsterdam, op voordracht van kapitein H.Rolff023.
Harm J.Zeven werd per 27 mei 1851 deelnemer in het Weldadig Zeemansfonds van Zeemanshoop
H.J.Zeven was effectief lid van her zeemanscollege “Voorzorg” te Nieuwe Pekela met vlagnummer 24 in de periode 1852 t/m 1858 (moet zijn 1856).
Opmerkingen in verband met Zeemanscollege(s)
In de notulen van de Bestuursvergadering van het Amsterdamse zeemanscollege “Zeemanshoop”dd 27 maart 1857 staat een verzoek van E.H.Hesselink, de vermoedelijke weduwe van kapitein H.J.Zeven om een uitkering voor haar en 1 kind. Deze wordt haar in de vergadering van 24 april 1857 toegekend met ingang van 01 februari 1857, onder de conditie van teruggave als haar man nog in leven blijkt te zijn.042
In de notulen van de Algemene Vergadering van Zeemanshoop dd 27 mei 1856 wordt melding gemaakt van de toekenning van een uitkering per 01 februari 1846 aan de “vermoedelijke weduwe” van kapitein H.J.Zeven “onder gehoudenheid van een teruggave, indien later mocht blijken, dat haar man niet was verongelukt.”
De schepen van de kapitein
lidmaatschap van het College “Zeemanshoop te Amsterdam
vlag jaren type scheepsnaam reder/boekhouder
504 1839-1848 schoenerkof De Beurs van Schiedam De Groot, Roelands & Co
1849-1853 kof Elsina Jantina geen opgave
203 1854-1855 kof Elsina Jantina de kapitein
Bouma025 vermeldt kapitein H.J.Zeven als gezagvoerder gedurende:
* 1829 t/m 1837 van de kof “Twee Gebroeders”, gebouwd in 1812, bouwplaats niet vermeld, 140 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Pekela. Het schip werd 10 maal te Harlingen geregistreerd met hout van Noorwegen. Het verging in 1837 en de kapitein en stuurman werden van het drijvende wrak gered door kapitein H. de Weerd van het schip “Ypeus”;
* 1837 van de kof “Vrouw Annechiena”, gebouwd in 2782, bouwplaats niet vermeld, 150 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Pekela;
* 1842 t/m 1843 van de kof “Beurs van Amsterdam”, gebouwd in 1839, bouwlocatie niet vermeld, varend voor de Groot Roelants te Schiedam;
* 1840 t/m 1849 van de schoenerkof “Beurs van Schiedam”, gebouwd in 1839 te Pekela, 148 ton o.m., varend voor de Groot, Roelants & Co te Schiedam.
* 1850 t/m 1856 van de kof “Elsiena Jantina”, gebouwd in 1850 te Pekela, 93 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Pekela. Het schip werd in 1856 verrmist na vertrek uit Stockholm.
In het Stadsarchief van Amsterdam bevinden zich de volgende monsterrollen:
Inv. 38 nr. 140 dd 13 juli 1833 vermeldt de kof “De Twee Gebroeders”, kapt. Hendrik Jans Zeeven. Bestemming Engeland. Boekhouder Kranenburg & van Maurik. Voorts de stuurman Kornelis Jans Zeeven, 25 jaar uit Nieuwe Pekela, kok/jongen, matroos en ligtmatroos.
Inv. 38 nr. 142 dd 19 april 1834 vermeldt de kof “Twee Gebroeders”, kapt. Hendk Jansz Zeeven. Bestemming Grimsby. Boekhouder Kranenburg. Voorts stuurman Kornelis Jansz Zeeven, 26 jaar uit Nieuwe Pekela, en 4 bemanningsleden.
De collectie monsterrollen op het Noordelijk Scheepvaartmuseum te Groningen vermeldt:
21 juli 1829, schip “Cornelius Star”, kapitein Pieter T.Kramer, stuurman H.J.Zeven, 28 jaar.
13 april 1850, kof “Elsina Jantina”, kapitein Hindrik Jans Zeven, 49 jaar uit Nieuwe Pekela,
23 februari 1853, schoenerkof “Elsina Jantina”, kapitein Hindrik J.Zeven, 51 jaar uit Nieuwe Pekela
In het Archief van het Groninger zeemanscollege zijn slecht in beperkte mate de namen van de aangesloten kapiteins met hun schepen terug te vinden “Alleen de eerste negen jaar na de oprichting verantwoordde het college de invaartgelden met naam en toenaam. In 1835 werd op deze lijst o.a. vermeld H.Zeven op “De Vrouw Annegien”.101
Provinciale Groninger Courant 15 januari 1847, advertentie
“Mr. B.HAITZEMA VIËTOR, Notaris de Winschoten, gedenkt, ten verzoek van H.E.SCHREUDER en ZOON, op VRIJDAG den 22sten Januarij 1847, des avonds te 5 uren, ten huize van den Logementshouder G.W.POTT, te Oude Pekela, in openlijke veiling te Verkoopen navolgende SCHEEPSAANDEELEN, als”…
dan volgen 15 verkopen waaronder “X 2/60 in het KOFSCHIP BEURS VAN AMSTERDAM, Kapit. H.J.Zeven.”
Overige bijzonderheden
Geen