Inloggen
MARIA - ID 10445


Kroniekberichten

Datum 09 augustus 1828
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Kiellegging, bouw en stapelloop van schepen

Rotterdam, 8 augustus. Heden is op een geregelde wijze statig van stapel gelopen het fregatschip MARIA, gevoerd zullende worden door Franciscus van den Bergh, groot circa 200 lasten gebouwd op de scheepstimmerwerf Rotterdams Welvaren, door de bouwmeester B. de Jong, voor rekening van de heer A. van Hoboken, die op nieuw aan dezelfde helling de kiel heeft doen leggen voor een fregatschip van 450 lasten, hetwelk BATAVIA genaamd is.

Afbeelding
Datum 30 augustus 1828
Krant RC - Rotterdamsche Courant

Advertentie. Van Rotterdam zullen vertrekken naar Batavia:
Het Nederlandse nieuw gebouwde gekoperde fregatschip MARIA, gevoerd door Franciscus van den Bergh, om op de 20e september gereed te zijn en
Het Nederlandse gekoperde fregatschip DE JONGE ADRIANA, gevoerd door Jacob Admiraal, om op de 10e oktober gereed te zijn.
Beide schepen hebbende uitmuntende inrichtingen tot het overbrengen van families of enkele personen naar Nederlands Indië, waartoe men zich gelieve te adresseren bij de kapiteins aan boord der schepen.

Afbeelding
Datum 21 oktober 1828
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 20 oktober.de 17e dezer, des namiddags, arriveerden te Helvoetsluis KLASINA EN DIRKJE, kapt. C. Schilperoord, van Lissabon en DE JOHAN GEORGE, kapt. W.D. Kleininga, van Bergen. De 18e, des morgens, zeilden MARIA, kapt. F. van den Bergh, DE STAD ROTTERDAM, kapt. W. Poort en DE JONGE ELIZABETH, kapt. H. Bruhn, naar Batavia; DE JONGE JOHAN GEORGE, kapt. G. Metzon, naar Lissabon; ENIGHEDEN, kapt. C.O. Westermark, naar de Oostzee; DE NIEUWE ONDERNEMING, kapt. K.L. Domeni, naar Cette. De 19e, des morgens, zeilden DE GOEDE VERWACHTING, kapt. J.J. Schuring en DE ANNA ALBERDINA, kapt. E.D. Ekamp, zijn binnendoor naar Antwerpen gezeild.
De 17e dezer, des avonds, arriveerden in de Maas GEZINA JOHANNA, kapt. O.C. Hansen, van Bergen (als bijlegger naar Antwerpen). De 19e, des morgens, zeilden CATHARINA MARGARETHA, kapt. J. Maas jr., en DE VROUW MARIA, kapt. J. Gall, naar de Oostzee; DE JONGE ALYDA, kapt. A.G. van Berkel, naar Bilbao; FLORA, kapt. D. Rooderkerk, naar Liverpool; HARMONIE, kapt. J. Rooderkerk, naar Lissabon.
De 19e dezer, des namiddags, zeilden van Helvoetsluis Zr.Ms. instructie-brik PELIKAAN, luitenant Heutz; ENIGHEDEN, kapt. C.O. Westermark, naar de Oostzee; OCEANET, kapt. C. Gjessing, naar Dramme. De 20e, des morgens, zeilden MARIA, kapt. F. van den Bergh, DE STAD ROTTERDAM, kapt. W. Poort en DE JONGE ELIZABETH, kapt. H. Bruhn, naar Batavia; DE NIEUWE ONDERNEMING, kapt. K.L. Domeni, naar Cette; ’S LANDS WELVAREN, kapt. W. Schep, naar Gibraltar. DE TWEE GEBROEDERS, kapt. T.T. Borst, is binnendoor naar Antwerpen gezeild.
De 19e dezer, des namiddags, arriveerden in de Maas DE HERSTELLING, kapt. A.H. Karsijns, van Windau. De 20e, des morgens, zeilden GUIANA, kapt. R. Popke, naar Suriname; DE VROUW IKINA, kapt. G.J. Postema, NAAR Liverpool; DIANA, kapt. C.M. Hansen, naar Stettin.
Te Antwerpen zijn gearriveerd DE GEZUSTERS, kapt. Post, van Memel; ANDREAS, kapt. Vos, van Koningsbergen; VROUW CATHARINA, kapt. Lever, van Dantzig; JONGE ISABELLA, kapt. Drent, van Noorwegen; AURORA, kapt. Wygers, van Bergen; MARGARETHA, kapt. Albreghtsen, van Riga en MINERVA, kapt. Kopeke, van Greifswald.

Afbeelding
Datum 14 februari 1829
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Den 11 februari is te Batavia gearriveerd het schip MARIA, kapt. F. van den Bergh, met een passagier en Zr.Ms. troepen, den 20 oktober van Rotterdam vertrokken.

Afbeelding
Datum 23 juni 1829
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 22 juni. Te Batavia zijn aangekomen,
de 4e februari, KATWIJK, kapt. Stelling, de 14e september van Rotterdam;
de 8e februari, SOPHIA DOROTHEA, kapt. Van der Steene, de 17e oktober van Antwerpen;
de 11e februari, MARIA, kapt. Van den Bergh, de 20e oktober van Rotterdam;
de 15e februari, JONGE ADRIANA, kapt. Admiraal, de 26e oktober van Rotterdam;
de 15e februari, HANDEL MAATSCHAPPIJ, kapt. Willers, de 25e oktober van Rotterdam;
de 20e februari, NASSAU, kapt. Van der Hoeven, de 30e oktober van Antwerpen;
de 22e februari, LOUISA PRINSES DER NEDERLANDEN, kapt. Sipkens, de 20e oktober van Dordt en
de 27e februari, JONGE ELISABETH, kapt. H. Bruhn, de 20e oktober van Rotterdam.

Afbeelding
Datum 08 december 1829
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 7 december. De 4e dezer, des namiddags, arriveerde te Helvoetsluis ZEELUST, kapt. L.N. Baas, van Liverpool. De 6e, des morgens, arriveerde GALAITE, kapt. T. Olivier, van Duinkerken en is van de rede in de voorhaven van het Kanaal gehaald. Het schip MARIA, kapt. J. Admiraal, is van de rede, beoosten de haven, tussen de beide hoofden aan de palen vastgemaakt en het schip BORNEO, kapt. R.M. Wichelo ligt aan het hoofd van het Kanaal.
De 4e dezer, des avonds, zeilde uit de Maas DE DRIE GEBROEDERS, kapt. C.A. Smit, naar Marseille. De 5e, des morgens, arriveerde DE HOLLANDER, kapt. M. Boysen, van Villanova; des avonds zeilde DE VROUW MARGARETHA, kapt. A. Riedyk, naar Gibraltar.
De 6e dezer, des namiddags, arriveerde te Helvoetsluis DE TREKVOGEL, kapt. H.T. de Jong, van Liverpool en is op de haven gekomen.
Het schip GALAITE, kapt. T. Olvier, is mede op de haven gekomen.
De 7e dezer, des morgens, zeilden uit de Maas MERCURIUS, kapt. A.C. Eckstrom, naar Cette en DE JONGE ALIDA, kapt. A.G. van Berkel, van Bilbao, welke op de haven gekomen is.
Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en naar zee gezeild LAURA, kapt. J.E. Beek, naar Noorwegen; LOUISA AUGUSTA, kapt. J.C. Jansen, naar Batavia; HENRIETTA, kapt. F. Beniest, naar Londen; DE MEELZAK, kapt. L.R. de Vries, naar Nantes.
Te Antwerpen zijn gearriveerd HERMANUS, kapt. Jongbloed en MARGRITA, kapt. Veen, van Riga; CATHARINA, kapt. Pot, van Petersburg; AGATHA, kapt. J.T. de Jonge, van Liverpool en FLORA, kapt. Christon, van Marseille.

Afbeelding
Datum 22 december 1829
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 21 december. De 18e dezer, des namiddags, arriveerde te Helvoetsluis, ATTENTION, kapt. J. Haesloop, van Riga en is door ijssloepen op de haven gebracht.
De 20e, des morgens, zeilde MARIA, kapt. J. Admiraal, naar Batavia.
Van Middelburg is naar zee gezeild het fregatschip PAULINE, kapt. L.M. Hoffman, naar Batavia.
Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en naar zee gezeild PAULINE, kapt. J. den Duyts, naar …. en SOMMEREN, kapt. J. Holst, naar Greustedt (opm: mogelijk nabij Græsted, Dk).
Te Antwerpen is gearriveerd DE LEEUW, kapt. Verbruggen, van Londen.

Afbeelding
Datum 12 januari 1830
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 11 januari. Te Vlissingen is gearriveerd het schip (opm: gaffelschip) CATHARINA, kapt. J. van der Schuyt, van Leith naar Antwerpen bestemd, zijnde wegens het aanhoudend vriezend weer in de haven gehaald.
Volgens de Lloyds List van de 5e dezer is MARIA, kapt. Admiraal, van Rotterdam en Whitstable naar Batavia, Margate Roads voorbij gezeild en te Falmouth is gearriveerd HOOP, kapt. Meijer van Batavia, zijnde de 30e augustus gezeild.

Afbeelding
Datum 15 april 1830
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Batavia, 12 april. Heden arriveerde alhier het schip MARIA, kapt. J. Admiraal, met Zr.Ms. troepen, van Rotterdam.

Afbeelding
Datum 18 september 1830
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Amsterdam, 16 september. De schepen ANNA KATARINA, kapt. S.H. Veer en NEÊRLANDS KONINGIN, kapt. W. Verloop, waren, volgens brief van Batavia van de 6e mei, voor de Japanse reis bevracht; het schip MARIA, kapt. J. Admiraal, zou binnen weinige dagen van Batavia naar Rotterdam vertrekken.

Afbeelding
Datum 18 september 1830
Krant RC - Rotterdamsche Courant

Volgens rapport van de zeeloodsen was voor de wal met twee loodsen aan boord kapt. J. Admiraal, voerende het schip MARIA, van Batavia, laatst van de Kaap de Goede Hoop, welke rapporteert, dat kapt. B. Vis, voerende het schip NEÊRLANDS KONING, van Soerabaya naar Rotterdam gedestineerd, zijne bekomen schade hersteld had en voornemens was om twee dagen na hem zijn reis van de Kaap voort te zetten.

Afbeelding
Datum 21 september 1830
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 20 september. De 17e dezer, des namiddags, arriveerde te Helvoetsluis MARIA, kapt. J. Admiraal, van Batavia en zeilde ANTHONY, kapt. A. Schaap, naar Padang. De 18e, des namiddags arriveerde DE DANKBAARHEID, kapt. J.H. Hazewinkel, van Batavia.
De 18e dezer, des namiddags, arriveerde in de Maas DE VROUW GEZINA, kapt. C. Jardersheld, van Dantzig.
De 19e dezer, des avonds, arriveerde in de Maas DE VROUW GEERTINA, kapt. R.J. Bossinga, van Dantzig.
Door het schip MARIA, kapt. Jacob Admiraal, op de 16e dezer van Batavia te Helvoetsluis binnengekomen, is gepraaid: de 15e dezer, in het Kanaal, op de hoogte van Bevesier, een Nederlands schip met de Rotterdamse vlag n.° 83, zijnde het schip HELENA CHRISTINA, kapt. B.J. Martens.

Afbeelding
Datum 30 juli 1831
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Batavia, 28 juli. Heden arriveerden alhier het schip MARIA, kapt. J. Admiraal, met zes passagiers, den 13 april vertrokken van Rotterdam, en de brik MERCURIUS, kapt. G.W. van Barneveld Kooy, met een passagier, den 24 maart vertrokken van Amsterdam.

Afbeelding
Datum 16 januari 1832
Krant AH - Algemeen Handelsblad
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 13 augustus 1831. Vertrokken: COWPER, kapt. J.R. Gerry, naar Amsterdam.
14 augustus. MARIA, kapt. J. Admiraal, naar Soerabaja.
19 augustus. DE DORDTENAAR, kapt. Van Genkel, naar Soerabaja.

Afbeelding
Datum 17 januari 1832
Krant AH - Algemeen Handelsblad
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Hellevoetsluis, 14 januari. Vertrokken: MARKET MAID, kapt. W. Stok, naar Duinkerken.
Volgens rapport van de zeeloodsen zit een Engelsche brik op het Goedereedse strand, geladen met steenkolen, komende van Duinkerken, men is bezig de lading en tuigage te bergen.
15 januari. Vertrokken: CHARLOTTE, kapt. W. Ritchard, naar Londen; ALTWICK, kapt. H.M. Kay, naar Londen, en de loodsboot No. 3.
Volgens rapport van vissers bevonden zich op 14 dezer twee driemast-schepen voor de wal, 1 onder Hollandse en 1 onder Engelse vlag, naar gissing is de eerste DE VROUW MARIA, kapt. J. Admiraal, welke op 10 dezer des morgens ten 10 ure van Cowes naar zee is gezeild; de beide schepen hebben vissers tot assistentie aan boord.

Afbeelding
Datum 17 januari 1832
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 16 januari. Den 14 dezer bevonden zich, volgens rapport van vissers, voor de wal twee driemastschepen, het een onder Nederlandse en het ander onder Engelse vlag, zijnde het eerste waarschijnlijk DE VROUW MARIA, kapt. J. Admiraal.

Afbeelding
Datum 19 januari 1832
Krant AH - Algemeen Handelsblad
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Hellevoetsluis, 17 januari. Binnengekomen: VROUW MARIA, kapt. J. Admiraal, van Batavia; WILHELMINA, kapt. H.B.C.H. Ruysch, van Baltimore; NEPTHUNUS, kapt. F.W. Bastiaan, van Liverpool; HERSTELLING, kapt. A.H. Karsijns, van Liverpool; HARMONIA, kapt. G.E. Boer, van Liverpool; in de namiddag ENGELINA, kapt. R.H. Bock, van Liverpool; HOOP, kapt. P.G. Lesstuiver, van Liverpool.

Afbeelding
Datum 28 januari 1832
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Schepen in lading

Advertentie. Naar Batavia liggen in lading te Rotterdam:
Het Nederlands nieuw gekoperd schip ANTHONIJ, kapt. H. Bruhn, om bij open water, op
den 15 februari te zeilen.
Het Nederlands nieuw gekoperd schip JACOBUS, kapt. B. van der Tak, om op den 10
maart te zeilen.
Het Nederlands gekoperd schip MARIA, kapt. J. Admiraal, om op den 1 april te zeilen.
Het Nederlands nieuw gekoperd schip DE JONGE ADRIANA, kapt. J.A. Pronk, om op den
30 april te zeilen.
Adres voor passagiers en goederen bij de heren Kuijper, Van Dam en Smeer, Hudig en Blokhuijzen en bij de kapiteins aan boord van de schepen.

Afbeelding
Datum 17 juli 1832
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Batavia, 14 juli. Heden arriveerde alhier het schip MARIA, kapt. J.A. Pronk, met een passagier, den 6 april vertrokken van Rotterdam.

Afbeelding
Datum 27 november 1832
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 26 november. Sedert den 4 juni tot den 21 juli dit jaar zijn te Batavia uit Nederland aangekomen de schepen CLARA HENRIETTA, kapt. W. Blom, DRIE GEBROEDERS, kapt. K.H. Ruyl en DE ONDERNEMING, kapt. J.A. Engels, van Amsterdam; MARIA, kapt. J.A. Pronk, BATAVIER, kapt. J. Joossens en JACOBUS, kapt. B. van der Tak, van Rotterdam; KONINGIN DER NEDERLANDEN, kapt. P. Sipkes, van Dordrecht en DE ZEEUW, kapt. J.J. ter Hofstede, van Middelburg; en zijn van daar uitgezeild HANDEL-MAATSCHAPPIJ, kapt. P.H. Willers, VROUW HENRICA, kapt. J.C. Topper, SURINAME, kapt. W. Landsaat en ANNA CATHARINA, kapt. S.H. Veer, naar Amsterdam; DE HARMONIE, kapt. P. Rijnbende, DE COCK, kapt. J.M.F. Flemming en BATAVIER, kapt. A. Schaap, naar Rotterdam en DE STAD DORDRECHT, kapt. K. Schinkel, naar Dordrecht.

Afbeelding
Datum 27 november 1832
Krant LC - Leeuwarder Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Londen, 17 november. Het gedeelte van het verenigd eskader, hetwelk tot dusverre te Deal was verbleven, is gisteren uitgezeild om op de Hollandse kusten te gaan kruisen. De CONWAY, kapt. Eden, heeft wederom twee Hollandse Oost-Indiënvaarders, van Batavia naar Rotterdam bestemd, opgebracht; dezelve zijn de MARIA, kapt. Pronk en de HENRIETTA CLASINA, kapt. Fuchs.

Afbeelding
Datum 27 november 1832
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 26 november. De schepen HENRIETTA CLASINA, kapt. J.B. Fuchs, van Batavia naar Amsterdam en MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Batavia naar Rotterdam, door het Engels oorlogsschip CONWAY genomen en den 18 dezer te Portsmouth opgebracht, hebben elkander aangezeild, waardoor de boegspriet van het eerste en de fokkenmast van het laatste verloren zijn en beide nog andere schade bekomen hebben.

Afbeelding
Datum 21 februari 1833
Krant AH - Algemeen Handelsblad

Zie hier een opgaaf der ladingen koffij in Engeland onder embargo liggende:
-       Voor Amsterdam, aan de Nederlandsche Handel Maatschappij: CLARA HENRIETTA, kapt. W. Blom, 3.271 balen; HENRIETTE CLASINA, kapt. J.B. Fuchs, 7.131 balen; MINERVA, kapt. Ahlers, 3.886 balen; HENRIETTE EN HENRI, kapt. Vlieger, 2.831 balen; CATHARINA ELIZABETH, kapt. Lutjes, 2.170 balen; DE ZEEUW, kapt. J.J. ter Hofstede, 3.591 balen, totaal 22.880 balen.
-       Voor Rotterdam aan particulieren: HARM, kapt. P. Rynbende, MARIA, kapt. J.A. Pronk; DE INDIAAN, kapt. H. Peter, tezamen 7.000 balen
-       Voor Amsterdam aan particulieren: ANTONIUS EN CORNELIA, kapt. G. Blom; JOHANNES ARNOLDUS, kapt. P.J. Kerkhoven en IDA ALEYDA, kapt. J. Sipkes Fzn, tezamen 9.825 balen.
Welke schepen alzo tezamen 39.705 balen hebben aangebracht.

Afbeelding
Datum 16 april 1833
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 13 april 1833. Lijst der uit Nederlands Indië vertrokken schepen, welke tussen de 1e september en de 5 december l.l. (opm: 1832) St. Helena hebben aangedaan:
27 september: het Nederlands schip IJSTROOM, kapt. Oosterloo, van Padang naar Amsterdam, en de Nederlandse brik HARMONIE, kapt. P. Rijnbende, van Batavia naar Rotterdam.
28 september: het Nederlandse schip MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Batavia naar Rotterdam.
2 oktober: De Nederlandse bark JACOBUS, kapt. B. van der Tak, van Batavia naar Rotterdam.
19 oktober: het Nederlandse schip ZEEUW, kapt. J.J. ter Hofsteede, van Batavia naar Middelburg.
26 november: het Nederlandse schip MINERVA, kapt. G.H. Ahlers, van Batavia naar Amsterdam
27 november: het Nederlandse schip JONGE ADRIANA, kapt. M. Schaap, van Batavia naar Rotterdam.

Afbeelding
Datum 16 november 1833
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 15 november. De 13e dezer, des namiddags, zeilde van Helvoetsluis MARIA, kapt. J.A. Pronk, naar Batavia, doch is bij de Goerese haven ten anker gekomen. De 14e, des morgens, zeilden CHARLOTTE, kapt. C.J. Scheffer, naar Antwerpen; DE VROUW NEELTJE, kapt. K. Parrel, naar Bordeaux; HARMONIE, kapt. C.E. Boer, naar Cette.
De 13e, des namiddags, zeilden MARIA, kapt. J.D. Heitman, naar Wismar; DE JONGE ALIDA, kapt. J. van der Sjouw naar Londen; DE VROUW MARGARETHA, kapt. W. de Zeeuw Baggus, naar Gibraltar en BELVIDERA, kapt. T. Vos, naar Rostock.
De 14e dezer, des namiddags, arriveerden te Helvoetsluis Zr.Ms. transportschip DORDRECHT, kapt.-luitenant Jonkers en zeilde MARIA, kapt. J.A. Pronk, naar Batavia.
De 15e dezer, des morgens, arriveerde in de Maas GAZELLE, kapt. W. Bouch, van Hull en zeilden VRIENDSCHAP, kapt. K.H. Bakker, naar Rochelle.
In Texel zijn binnengekomen Zr.Ms. schepen PANTHER, kapt.-luitenant Edeling en TRITON, kapt.-luitenant Van Zon, beide van Vlissingen.

Afbeelding
Datum 22 november 1833
Krant AH - Algemeen Handelsblad

Op de 16e november, is op de hoogte van Bevesier, door A. Hansen, GODEFRIDA, van Suriname, gepraaid: MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Rotterdam naar Batavia.

Afbeelding
Datum 23 november 1833
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 22 november. De 20e dezer, des namiddags, arriveerde te Helvoetsluis DE VROUW ANNECHINA, kapt. H.A. Zeven, van Abbeville; de 21e, des morgens, DE VROUW FEMMEGINA, kapt. A.K. Braam, van Bergen en CATRINA, kapt. J. Middel, van Sunderland.
De 21e dezer, des namiddags, arriveerde EGBERDINA, kapt. G.J. Bossinga, van Bordeaux en HYPOLITE, kapt. A. Langhetée, van Duinkerken.
De 22e dezer, des morgens, arriveerde in de Maas DE VROUW PETINA, kapt. K.D. Mulder, van Cuxhaven.
De 16e dezer is op de hoogte van Bevezier door kapt. A. Hansen, in goede staat gepraaid kapt. J.H. Pronk, voerende het schip MARIA, van Rotterdam naar Batavia.

Afbeelding
Datum 05 maart 1834
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 3 maart. Heden zijn alhier binnengekomen het Nederlandse schip MARIA, kapt. J.A. Pronk, met enige passagiers, de 14e november 1833 van Rotterdam vertrokken, en het Nederlandse schip ASIA, kapt. Ritchee, de 27e oktober van Middelburg vertrokken.

Afbeelding
Datum 12 juli 1834
Krant AH - Algemeen Handelsblad
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Kapt. B.J. Martens, voerende de HELENA CHRISTINA, van Batavia 17 maart vertrokken en in Helvoetsluis binnen, rapporteert, dat te Batavia zijn gearriveerd: de JOHANNES ARNOLDUS, kapt. P.J. Kerkhoven, van Amsterdam; de MARIA, kapt. Pronk, van Rotterdam en de AZIA, kapt. Ritchie, van Middelburg; alsmede dat hij 18 maart in Straat Sunda gepraaid heeft, de MARCO BOZZARIS, kapt. J.G. Adriaan, van Amsterdam naar Batavia, alles wel aan boord.

Afbeelding
Datum 24 juli 1834
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Rotterdam, 23 juli. De 21e dezer, des namiddags, arriveerden te Helvoetsluis HELPER, kapt. B.F. Maaske, van Papenburg en zeilden MARIA, kapt. J.M. Jansen, naar Brazilie en CATRIANA, kapt. M. Pot, naar Marseille.
De 22e des morgens, arriveerde DE DRIE GEBROEDERS, kapt. J.F. Klier, van Hamburg.

DC 240734
Hellevoetsluis, 21 juli. Gisteren namiddag arriveerde uit zee: MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Batavia. Heden morgen zeilde naar zee: de VLIJT, kapt. D.H. Hazewinkel, naar Liverpool.
Den 22 dito. Gisteren namiddag zeilden naar zee: MARIA, kapt. J.M. Jansen, naar Brazilië, en CATRIENA, kapt. M. Pot, naar Marseille. Heden morgen arriveerde uit zee: DRIE GEBROEDERS, kapt. J.F. Klie, van Hamburg.
Brielle, 21 juli. Heden morgen zeilde naar zee: EMILY, kapt. J. Noakes, naar Rye.
Den 22 dito. Gisteren namiddag arriveerden uit zee: BATAVIER, kapt. D. Dunlop, van London, en GRAAF CANCRIN, kapt. H. Blad, van Duinkerken. Heden zeilde naar zee: BATAVIER, kapt. D. Dunlop, naar London.
Maassluis, 21 juli. Gisteren namiddag zeilde naar zee: VROUW ALIDA, kapt. P.T. Swiers, naar Havre.

Afbeelding
Datum 12 augustus 1834
Krant DC - Dordtsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Hellevoetsluis, 8 augustus. Gisteren namiddag arriveerden uit zee: ANNA ADELHEID, kapt. G.J. Wesseling, van Leer; WILLEMINA LAURENTIA, kapt. J.J. Swart, van St. Ubes (opm: Setubal), en MINERVA, kapt. P.B. Lorentzen, van Fredrikshaven.
Den 9 dito. Gisteren namiddag arriveerde uit zee: KLAZINA EN DIRKJE, kapt. A. Schilperoord, van Lissabon.
Den 10 dito. Gisteren namiddag arriveerde uit zee: MARIA EN ADRIANA, kapt. F. Parlevliet, van New York. Heden morgen zeilden naar zee: MARIA, kapt. J.A. Pronk, naar Batavia; AGENORIA, kapt. W. van der Kolff, naar Suriname; VIER GEBROEDERS, kapt. A.J. Bakker, naar Firth of Forth, en GEERTRUIDA, kapt. G. Pranger, naar Antwerpen.
Brielle, 8 augustus. Gisteren namiddag arriveerde uit zee: JONGE RENTJE, kapt. R.W. Muller, van Lissabon, als bijlegger.
Den 10 dito. Heden morgen en gisteren arriveerden uit zee: NEERLANDS KROONPRINS, kapt. J. van der Meyden, van Riga; ONDERNEMING, kapt. H.G. Henrichs, van Sunderland.

Afbeelding
Datum 22 november 1834
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 20 november. De 18e dezer zijn alhier aangekomen de schepen JOHANNA CORNELIA, kapt. L. Heijkoop, de 16e augustus van Rotterdam vertrokken, en de DRIE GEBROEDERS, kapt. K.H. Ruijl, met een passagier, de 26e juli van Amsterdam vertrokken.
Gisteren zijn alhier aangekomen het schip ‘s-GRAVENHAGE, kapt. D.J. Bulsing, de 2e augustus van Rotterdam vertrokken, en het schip CASTOR, kapt. H. de Jong, met vier passagiers, de 26e juli van Amsterdam vertrokken.
Heden is alhier aangekomen het schip MARIA, kapt. J.A. Pronk, met een passagier, de 11e augustus van Rotterdam vertrokken.

Afbeelding
Datum 11 april 1835
Krant RC - Rotterdamsche Courant

Rotterdam 10 april. De 8e dezer, des namiddags, zeilde van Helvoetsluis DE BATAVIER, kapt. D. Dunlop, naar Dunlop, naar Londen en arriveerden ANNA MARGARETHA, kapt. J.C. Jams, van Wardenberg; de 9e, des morgens, DE DANKBAARHEID AAN DE NEDERLANDSE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, kapt. P. Landberg en DE VROUW JOHANNA ELIZABETH, kapt. H.J. Bohn, van Batavia.
De 8e dezer, des namiddags, arriveerden in de Maas DE VIER GEBROEDERS, kapt. L.E. Klein en DE JONGE TRISINA, kapt. J. Verhip, van Cuxhaven; de 9e, des morgens, L’ESTAFETTE, kapt. J. Audibert, van Duinkerken.
De 9e dezer, des namiddags, arriveerden te Helvoetsluis WIJNHANDEL, kapt. Th. Versluys, van Batavia; DE HOOP, kapt. W. Kiers Kok, van Cette; DE VROUW ELIZABETH, kapt. H. den Breem, van Messina; HET VERTROUWEN, kapt. B.J. Bakker, van Gibraltar.
De 10e, des morgens, MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Batavia.
Kapt. Th. Versluys, voerende het schip WIJNHANDEL, van Batavia en laatst van St. Helena naar Rotterdam, te Helvoetsluis binnen, heeft de volgende schepen gepraaid; de 20e december, in Straat Sunda; VASCO DA GAMA, kapt. J.H. Zeeman, van Rotterdam; IJSTROOM, kapt. A.F. Oosterloo, van Amsterdam en Rio-Janeiro, beide naar Batavia en ZEEPAARD, kapt. Drent, van Rotterdam en New-York.
In Texel zijn binnengekomen Zr.Ms. brikken PANTHER, kapt. luitenant Edeling en VLIEGENDE VISCH, kapt.-luitenant Tuning, van Vlissingen.

Afbeelding
Datum 20 april 1835
Krant AH - Algemeen Handelsblad
Type bericht Schepen in lading

Advertentie. Naar Batavia ligt in lading te Rotterdam, voor passagiers en goederen, om op de 1e mei te vertrekken: het schip MARIA, kapt. J.A. Pronk. Adres bij de heren Kuyper, Van Dam & Smeer en Hudig & Blokhuyzen en bij de kapitein.

Afbeelding
Datum 21 april 1835
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Schepen in lading

Advertentie. Naar Batavia ligt in lading te Rotterdam, voor passagiers en goederen, om op de 1e mei te vertrekken het schip MARIA, kapt. J.A. Pronk.

Afbeelding
Datum 07 mei 1835
Krant RC - Rotterdamsche Courant

Rotterdam, 6 mei. de 5e dezer, des morgens arriveerden te Helvoetsluis ZEEVOGEL, kapt. M. Zeplien en EENDRAGT, kapt. H. Drent, van Rostock en VROUW CATRIENA, kapt. R.A. van Laten, naar Nestved.
De 4e dezer, des namiddags, arriveerde in de Maas VROUW MARIA, kapt. E.J. Rinderhage, van Wismar; GEZINA JOHANNA, kapt. J.R. Sap, van Koningsbergen. De 4e, des morgens, zeilde PRINSES VAN ORANJE, kapt. H.C. Kool, naar Duinkerken.
De 6e dezer, des morgens, zeilden ELIZA, kapt. H. Peters en MARIA, kapt. J.A. Pronk, naar Batavia en arriveerde MERWESTROOM, kapt. J. Stroobuur, van Cardiff.
De 6e dezer, des morgens, zeilden van Maassluis DE JONGE HELENA, kapt. J.D. Tobbens, EENDRAGT, kapt. J.F. Bruns, DE VROUW BARBARA, kapt. B.J. Jonker, LOUISA, kapt. C.C. Lindeboom en DE VROUW MARIA, kapt. F. Heyen, naar ….. ; DE VROUW ANNA, kapt. H.H. Eggers, naar Tonningen; DE VROUW ALIDA, kapt. K. van Timmer, naar Stettin; AURORA, kapt. L.B. Jansen, naar Brewich.
Kapt. H. Bruhn, te Helvoetsluis binnen, rapporteert, rapporteert de 2e april op 24º05’ NB 37º03’ WL gepraaid te hebben het barkschip CASTOR, kapt. de Jong, aan boord alles wel zijnde.

Afbeelding
Datum 26 mei 1835
Krant RC - Rotterdamsche Courant

Rotterdam, 25 mei. De 24e dezer, des morgens arriveerde te Helvoetsluis DE MAAS, kapt. M. van Velthoven, van Batavia.
De 24e, des morgens, zeilden uit de Maas DE VIER GEZUSTERS, kapt. E.A. Boye, naar ……. en HOFNUNG, kapt. B.A. de Boer, naar Noorwegen.
De 23e dezer, des middags, arriveerden te Maassluis OP HOOP VAN ZEGEN, kapt. A. van der Gaauw en HANDEL-MAATSCHAPPIJ, kapt. K. den Boer, van de Noordzee. De 24e, des morgens, zeilde ANTONIA, kapt. H.A. Jongbloed, naar Hamburg.
De 24e dezer, des namiddags, arriveerden te Helvoetsluis KOOPHANDEL, kapt. O. Scholtz, van Leer en DE BEURS, kapt. L. Valkenburg, van Antwerpen en zeilde SPECULATION, kapt. J.L.W. Vugt, naar Archangel.
De 24e, des namiddags, arriveerden te Brielle JOHANNA CAROLINA, kapt. J. Verdoes, van Bordeaux en MARIE, kapt. S.M. Tanger, van La Rochelle; de 25e, des morgens, DE VROUW HELENA, kapt. C. Friederich, van Bremen; DE JONGR FREDRIK, kapt. C. Stuhl, van Cuxhaven en DE BATAVIER, kapt. D. Dunlop, van Londen.
Het schip MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Rotterdam naar Batavia, te Potsmouth binnen, heeft de reis voortgezet.
Zr.Ms. korvetten PROSERPINA en MEDUSA zijn de Schelde tot voor Hansweert opgevaren en aldaar ten anker gekomen.

Afbeelding
Datum 22 augustus 1835
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 20 augustus. De 17e augustus is alhier aangekomen de Kniphuizer brik DIANA, kapt. O. Lindeman, de 28e april vertrokken van Rotterdam. De 18e dito is alhier aangekomen het Nederlandse schip HOLLAND, kapt. G.W. van Barneveld Kooy, met vier passagiers, de 5e april vertrokken van Amsterdam. Heden zijn alhier aangekomen het Nederlandse schip MARIA, kapt. J.A. Pronk, met een passagier, de 6e mei vertrokken van Rotterdam, en dito brik ELIZA, kapt. H. Peters, van dito de 6e mei.

Afbeelding
Datum 09 december 1835
Krant AH - Algemeen Handelsblad
Type bericht Binnenlandse berichten gearriveerde, vertrokken schepen

Binnengekomen:
Texel, 7 december. VIER ZUSTERS, kapt. H.H. Middel, van New-Castle.
Terschelling, 4 december. HERMAN ELIZABETH, kapt. J. Krokel, van Hamburg, naar Gibraltar en Marseille als bijlegger.
Batavia, 7 augustus. JAVA, kapt. Jan Y. van der Zweep, van Rotterdam. 9 augustus. PETRUS, kapt. Fokele Hendriks Trip, van Amsterdam; 17 augustus, DIANA, kapt. O. Lindeman, van Rotterdam. 18 augustus, HOLLAND, kapt. G.W. van Barneveld Kooy, van Amsterdam en Padang. 20 augustus. MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Rotterdam; ELISA, kapt. H. Peters, van Rotterdam. MAKASSAR, kapt. H. Poppen, van Vlissingen.
Uitgezeild:
Texel, 7 december. MARIA EN JACOBA, kapt. S. van Duijn, naar Lima; JONKVROUW MARIA, kapt. J.K. van Wyk, naar Fernambuck; ANNA EN LOUISA, kapt. J.K. de Jong, naar Suriname; CATHARINA, kapt. H.G. van Dam, naar Triest; HARMONIE, kapt. H.K. Potjewyd, naar Genua en Livorno; VIER GEBROEDERS, kapt. H.G. Schut, naar Marseille; HOOP, kapt. K. Haasnoot, CORNELIS HENDRIK TROMP, kapt. E.R. Borchers en EOLUS, kapt. G. Zwanenburg, naar Lissabon; JONGE REINTJE, kapt. R.W. Mellema en HILLEGONDA IDA, kapt. H.A. Hendriks, naar Bordeaux; MARGINA, kapt. J.P. Boer, naar Nantes; VROUW CHRISTINA, kapt. B.J. Dood, naar Bordeaux; DOROTHEA, kapt. J.J. Prange, naar Newport; CORNELIA, kapt. A.P. Schoonhoven, naar Londen.

Afbeelding
Datum 29 december 1835
Krant RC - Rotterdamsche Courant

Rotterdam, 28 december. de 26e dezer, des namiddags arriveerden DE VROUW HILLEGINA, kapt. H.A. Tap, van Bordeaux en KLANETTE, kapt. J.C. Dirks, van Embden.
De 25e dezer, des namiddags, zeilde uit de Maas DE VROUW ANNA, kapt. W. de Zeeuw Baggus, naar Cadix, doch is in de Put ten anker blijven liggen.
De 28e dezer, des morgens, arriveerde te Helvoetsluis MARIA, kapt. J.A. Pronk, van Batavia en DE BATAVIER, kapt. D. Dunlop, van Londen.

Afbeelding
Datum 18 februari 1836
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Schepen in lading

Naar Batavia liggen in lading te Rotterdam, om spoedig te vertrekken:
Het fregatschip RHOON EN PENDRECHT, kapt. A. Schaap.
Het barkschip MARIA, kapt. J.A. Pronk.
Het barkschip JACOBUS, kapt. J. Laurens.
Te Rotterdam liggen in lading:
Naar Gravelines, het schip JOHANNA CORNELIA, kapt. A. Seeuwen; vertrekt de 21e februari.
Naar Gravelines, het schip HELENA, kapt. T. Tobbens.
Adres ten kantore van Seeuwen & Mair.

Afbeelding
Datum 19 april 1836
Krant DC - Dordtsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Vlissingen, 15 april. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter rede gekomen: ANNA CATHARINA, kapt. J.C. Meeuwes, van Bremen, met stukgoederen; DIANA, kapt. F. Pieper, van Hamburg, met raapzaad; ANNA CATHARINA, kapt. H. Popken, van de Jade, met garst; MARGARETHA, kapt. H. Pieper, van Hamburg, met stukgoederen; MARGARETHA SUSANNA, kapt. W.J. Warnekes, van Hamburg, met raapkoeken; FORTUNA, kapt. H.H. Leefoge, van Mariënsiel, met garst; ANNAATJE MARGARETHA, kapt. H.E. Dickman, van Emden, met raapzaad; de VIER GEBROEDERS, kapt. L.J. de Cleine, van Hamburg, met stukgoederen; ANNAATJE, kapt. H.L. Bus, van Emden, met haver en boter; AURORA, kapt. L.B. Jansen, van Weener, met haver; SELIA, kapt. H. Kuiper, van Hamburg, en MARGARETHA ELISABETH, kapt. H. Witt, van Altona, beiden met stukgoederen; LAMBERTUS, kapt. H.S. Veen, van Emden, met haver; de VROUW NANTINA, kapt. B.H. Saathoff, van Emden, met garst; de VROUW ANNA, kapt. W.R. de Buhr, van Emden, met raapzaad; de VROUW GEZINA, kapt. J.C. Lindemann, van Hamburg, met garst; ANNA, kapt. J.F. Behrmann, van Tonningen, met raapzaad; AURORA, kapt. R.E. Betten, van Carolinensiel, met garst en boter; de GEZINA, kapt. L.G. Buss, van Emden, met haver; de KLEINE DAVID, kapt. H.E. Oortgiese, van Carolinensiel, met haver; MERCUUR, kapt. J.F.P. Smit, van Liverpool, met zout en stukgoederen; LUNA, kapt. G.A. de Vries, van Rustersiel, met haver; DIANA, kapt. T.J. Faas, van Hamburg, met raapzaad; de KLEINE ANGELINA, kapt. B. Roskamp, van Weener, met haver; de VIER GEBROEDERS, kapt. D. Uffen, van Hamburg, met boekweit.
Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze rede naar zee gezeild: CAMILLE, kapt. H.H. Wagenaar, naar de Havannah, met stukgoederen; CATHARINA, kapt. J.J. van der Schuit, met schors, naar London.
Zr. Ms. brik de WINDHOND, commandant Thuning, is uit ’s rijks dok naar Rammekens opgezeild.
Hellevoetsluis, 15 april. Gisteren namiddag arriveerden uit zee: PRECIOSA, kapt. C.F. Smit, van Greifswald. Heden morgen zeilden naar zee: MARGARETHA, kapt. H.G. Henrichs naar New York; JONGE MARIA, kapt. G.T. Meeuw, naar Smirna; JANTINA ENGELINA, kapt. H.T. de Jonge, en CATHARINA JOSEPHINA, kapt. P.J. Muntendam, beiden naar Liverpool; MONNIKENDAM, kapt. D.H. Kramer, naar Rio Janeiro; de HOOP, kapt. L. Berkhoff, naar Lissabon; MARIA, kapt. J.A. Pronk, JACOBUS, kapt. J. Laurens, JAVA, kapt. H. Peters, en RHOON EN PENDRECHT, kapt. A. Schaap, allen naar Batavia, en Zr. Ms. oorlogsbrik VALK, kapt.-luitenant Van Lennep Koster. Kapt. Van der Kolff is van de quarantaine ontslagen.
Den 16 dito. De schepen gisteren gemeld zijn wel in zee gekomen, behalve J.A. Pronk, J. Lourens, A. Schaap, H. Peters en Zr. Ms. brik DE VALK, kapt.-luit. Van Lennep Coster, welke door contrarie wind voor Pampus ten anker zijn gekomen. Heden morgen zeilden naar zee: VOORWAARTS, kapt. G. Donn, naar St. Ubes; KLEINKINDEREN, kapt. W. Schep, naar Lissabon; MARIE BERTHA, kapt. K.A. Tap, naar Nantes; ALBERTINA, kapt. H.W. de Groot, naar Belfast, en FREDERICE, kapt. J.N. van Harten, naar Livorno.
Heden morgen zeilde naar zee: de HOOP, kapt. G. Sieberts, naar Antwerpen.
Den 17 dito. Gisteren namiddag zeilden in zee: MARIA, kapt. J.A. Pronk, naar Batavia; HENDRIKA ELIZABETH, kapt. E. Riedijk, en TWEE GEBROEDERS, kapt. A. den Breems, beiden naar New York, en arriveerde uit zee: ATTALANTA, kapt. L. Schildwacht, van Liebau.
Brielle, 15 april. Gisteren namiddag arriveerde uit zee: JANTINA HENDRIKA, kapt. W.H. Ketelaar, van Hamburg, en ANTINA, kapt. J.B. Schoon, van Itzehoe. Heden morgen zeilden naar zee: PRINSES VAN ORANJE, kapt. P. van Dijk, en GUTE HOFFNUNG, kapt. P. Gerdes, beiden naar Duinkerken, en EYZO DE WENDT, kapt. W.G. Hellinga, naar Dantzig.
Den 16 dito. Gisteren namiddag arriveerden uit zee: ALIDA IKINA, kapt. W.A. de Jonge, van Stralsund, en AGATHA, kapt. R.P. Dik, van Koningsbergen. Heden zeilde in zee: AVONTUUR, kapt. B. Weymans, naar Duinkerken.
Den 17 dito. Heden arriveerde uit zee: GEBBIENA, kapt. P.J. de Vries, van Memel.
Maassluis, 15 april. Heden morgen zeilden naar zee: VROUW HENRIETTA, kapt. H.F. Klie, naar Liverpool; ULLA, kapt. H. Hillman, naar Newport; UNTERNEHMUNG, kapt. A.H. Jongebloed, VROUW MAGDALENA, kapt. M. van Putten, en HELENA, kapt. T. Tobbens, allen naar Duinkerken; MARIA, kapt. H.T. Mulder, naar Newcastle, en AGATHA, kapt. B.J. Potjewijd, naar Stockton.
Den 17 dito. Heden zeilde naar zee: DIANA, kapt. R.H. Duit, naar Duinkerken.

Afbeelding
Datum 27 augustus 1836
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 25 augustus. Gisteren is alhier aangekomen het Nederlandse schip BELLONA, kapt. R. Rolufs, van Rotterdam vertrokken de 6e mei.
Heden zijn alhier aangekomen het Nederlandse schip GOUVERNEUR, kapt. L. Vink, van Portsmouth vertrokken de 24e april, het dito schip MARIA, kapt. J. Pronk, met Zr.Ms. troepen, van d’Elmina vertrokken de 7e juni, en het dito schip HENRIETTE EN HENRY, kapt. K. Spiegelberg, met twee passagiers, van Amsterdam vertrokken de 20e februari.

Afbeelding
Datum 29 november 1836
Krant AH - Algemeen Handelsblad

Kapt. J.G. Veening, voerende de NEERLANDSCH INDIE, van Batavia de 27e november in Texel binnen en de 24e augustus van Batavia vertrokken, rapporteert op die dag bij zijn vertrek gezien te hebben, een schip, tonende vlag van het collegie Zeemanshoop met no. 69, zijnde die van kapt. Klaas Spiegelberg, voerende het schip HENRIETTE EN HENRY, van Amsterdam, laatst van de Kaap de Goede Hoop, naar Batavia en de MARIA, kapt. Pronk, van Rotterdam; de 25e dito onder Anjer ten anker liggende gezien, de MARCO BOZZARIS, kapt. Warnsinck, van Amsterdam naar Batavia en vernomen, dat aldaar gepasseerd was, het schip DE GOUVERNEUR, kapt. Vink, mede van Amsterdam naar Batavia.
Voorts heeft kapt. Veening de 25e november bij Dungeness gezien een schip, tonende vlag van het collegie Zeemanshoop met no. 350, zijnde die van kapt. H.T. Amsberg, voerende het fregat FLEVO, van Amsterdam naar Batavia en een brik, tonende dezelfde vlag met no. 75, zijnde die van kapt. Schackel, voerende het schip HESPERUS, van Hamburg naar Bahia.

Afbeelding
Datum 02 december 1836
Krant PGC - Provinciale Groninger Courant

Kapt. I.G. Veening, van Batavia in Texel binnen, heeft den 24 augustus onder de kust van Java gezien een schip, tonende Rotterdamsche vlag, met No. 128, zijnde die van kapt. J.A. Pronk, voerende het schip MARIA, van Rotterdam naar Batavia.

Afbeelding
Datum 05 juli 1837
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 3 juli. De 30e passato is hier aangekomen de Nederlandse bark MARIA, kapr. D, Keus, met enige passagiers, de 6e april vertrokken van Rotterdam.
De 1e dezer is hier aangekomen het dito schip het GOEDE VERTROUWEN, kapt. W.B. Bakker, met enige passagiers, de 14e april vertrokken van Rotterdam.
De 2e juli is hier aangekomen het dito schip DILIGENCE, kapt. H. Bos, met 5 passagiers, de 5e maart vertrokken van Amsterdam.
Heden is hier aangekomen het dito schip BROEDERTROUW, kapt. J.H. Hazewinkel, de 6e april vertrokken van Dordrecht.

Afbeelding
Datum 17 oktober 1837
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 16 oktober. Kapt. F. Rietmeyer, voerende het schip CATHARINA, den 4 juli van Batavia vertrokken naar Rotterdam, bericht van St. Helena den 1 september, dat te Batavia, onder anderen, waren aangekomen, den 30 juni MARIA, D. Keus, en JACOBUS, J. Lourens; den 1 juli HET VERTGROUWEN, W.B. Bakker, en DILIGENCE, H. Bos, en den 3 dito de BROEDERTROUW, J.H. Hazewinkel; in Straat Sunda ontmoet, den 4 juli, RHOON EN PENDRECHT, A. Schaap, GENERAAL CHASSẾ, M. Harkema, BATAVIER, J.F. Scharper, en DE SCHELDE, C.M. Van Dijcke; den 5den de KONINGIN DER NEDERLANDEN, een schip met standaard waarin de letters A.S. en een schip met blaauwe vlag waarin W.d.B.

Afbeelding
Datum 31 oktober 1837
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 30 oktober. Kapt. J. Parlevliet Fz, van Batavia te Helvoetsluis binnen, rapporteert, den 23 juli in Straat Sunda gezien te hebben een bark, tonende de Amsterdamse nommervlag 238, en den 29 september, op 11º9’ N.B. 25º2’ W.L. gepraaid te hebben MARIA (opm: bark), kapt. D. Keus, van Batavia.

Afbeelding
Datum 03 november 1837
Krant AH - Algemeen Handelsblad

Het schip MARIA, kapt. D. Keus, de 31e oktober te Helvoetsluis van Batavia binnengekomen, is de 5e april laatstleden van Helvoetsluis vertrokken en heeft dus de heen- en wederreis in zes maanden en 26 dagen, of 209 dagen, afgelegd, de kortst bekende reis door een Nederlands schip gedaan.

Afbeelding
Datum 07 november 1837
Krant PGC - Provinciale Groninger Courant

Te Helvoetsluis is op 31 oktober van Batavia binnengekomen het schip (opm: bark) MARIA, kapt. D. Keus, hetwelk op 5 april j.l van Hellevoetsluis derwaarts uitgezeild was en dus uit en thuisreize in 6 maanden en 26 dagen of 209 dagen afgelegd heeft. Men meent dat dit de kortst bekende reis is die immer door een Nederlands schip is gedaan.
Nog worden als ongemeen voorspoedige reizen naar Oost-Indië aangehaald, die van de schepen SCHELDE, kapt. C.M. van Dijcke, GENERAAL CHASSÉ, kapt. M. Harkema en RHOON EN PENDRECHT, kapt. A. Schaap, welke gelijktijdig op 12 april j.l van de Maas uitgezeild zijnde, op 5 juli j.l, dus in 84 dagen, wederom gelijktijdig te Batavia zijn aangekomen.

Afbeelding
Datum 14 december 1837
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 13 december. Heden is van Batavia binnengekomen het schoener-brikschip SYLPH, gevoerd door kapt. P.D. Nap, hetwelk den 5 juni van Helvoetsluis naar Falmouth vertrok, van waar het den 14 juni naar Batavia zeilde. Het genoemde schip heeft dus de reis van Hellevoetsluis naar Batavia en terug met inbegrip van het noodzakelijke oponthoud voor Java, in 6 maanden en 8 dagen afgelegd, en indien men Falmouth voor het punt van vertrek wil nemen, de Indische reis in een dag minder dan een half jaar volvoerd. Deze reis overtreft nog weder in korter duur die van het schip MARIA, kapt. D. Keus, waarvan wij vroeger melding maakten (opm: zie PGC 071137) en waaromtrent toen werd aangemerkt, dat nog wel nimmer een Nederlands schip zulk een korte heen en terugreis naar Indië had gedaan. Kapt. Keus had toch de weg van Hellevoetsluis naar Batavia en terug met het oponthoud voor die stad in 6 maanden en 26 dagen volvoerd.
Kapitein Nap rapporteert gepraaid te hebben, den 28 juni, op 29º25’ NB 18º25’ WL de bark HOOP, kapt. F.W.E. Schuchard, van Rotterdam naar Batavia; den 12 september, in Straat Sunda, onder Anjer het schip AZIA, kapt. A. Ritchie (opm: Amerikaanse vlag), van Batavia naar Middelburg, en KONING DER NEDERLANDEN, kapt. P. Sipkes, van Batavia naar Dordrecht; den 13 november, op 2º3’ ZB 38º23’ WL het schip (opm: bark) PROVINCIE GRONINGEN, kapt. J.H. Brand, van Amsterdam naar Batavia; zijnde aan boord van alle deze schepen alles wel.
Nog rapporteert gemelde kapitein, dat van Batavia zijn vertrokken, den 17 september, J.J. Remkes (opm: fregat MARIA), naar Amsterdam, en den 23 dito J. Keyzer (opm: fregat BATO) naar Dordrecht; dat ter rede van Batavia zijn gearriveerd, den 18 september, de schepen VROUW MARIA en ANNA, en den 20 HOLLAND, kapt. Kooy; alsmede dat den 22 van de rede van Anjer vertrokken is het schip ADELAAR, kapt. W. Smit, naar Rotterdam.

Afbeelding
Datum 27 januari 1838
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 26 januari. Den 26 zeilde van Helvoetsluis MARIA (opm: bark), D. Keus, naar Batavia, en heeft ijssloepen tot assistentie. Er drijft veel ijs op de stroom. De wind N.O. en O.

Afbeelding
Datum 16 juni 1838
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 12 juni. Heden is hier aangekomen de Nederlandse bark MARIA, kapt. D. Keus, met drie passagiers en Zr.Ms. troepen, vertrokken van Rotterdam de 26e januari.

Afbeelding
Datum 22 juli 1839
Krant ZP - Zeepost

De 10e april lagen ter rede van Batavia de schepen ANNA EN LOUISA, kapt. De Jong, CHRISTINA AGATHA, kapt. Fabius, MARIA, kapt. Bergman – laatst gemelde zou een tussenreis naar Calcutta doen – CATHARINA, kapt. Rietmeijer, COLUMBIA, kapt. Zeydeveld en DIANA, kapt. Lindeman.
Volgens brief van Batavia in dato 10 april zou van daar vertrekken de schepen CATHARINA, kapt. Rietmeijer, DIANA, kapt. Lindeman naar Rotterdam en COLUMBIA, kapt. Zijdeveld naar Amsterdam, allen de 11e april, CHRISTINA AGATHA, kapt. Fabius, TWEE CORNELISSEN, kapt. Veenstra, ANNA EN LOUISA, kapt. De Jong en HELENA, kapt. Blom naar Amsterdam en ORION, kapt. Henrichs naar Rotterdam, alle in het eind dier week, YSTROOM, kapt. Detering naar Amsterdam en EENDRAGT, kapt. Gieschke naar Rotterdam, beide in het laatst van april en ANTHONY, kapt. Klomp naar Rotterdam medio mei.
Nog lagen aldaar tussen de 27e maart en de 6e april in lading de schepen PALEMBANG, kapt. Van der Hucht naar Amsterdam, VROUW JOHANNA, kapt. Van der Hoeven, en JONGE JAN, kapt. Teunissen, alle naar Rotterdam.
De 31e maart lagen ter rede van Soerabaya de schepen LUCIA MARIA, kapt. Wente, OCEAAN, kapt. Sunderdorp, ELISABETH ANTHONIA, kapt. Veer, NEDERLANDSCH KONINGIN, kapt. Hahn, WILLEM DE EERSTE, kapt. Poppe, EUGENIE, kapt. Klimp, BATAVIA, kapt. Pronk, OOST INDIËN, kapt. Blom, KOLONEL KOOPMAN, kapt. Schuchard en MINERVA, kapt. Matsen.

Afbeelding
Datum 15 september 1840
Krant PGC - Provinciale Groninger Courant

Kapt. Bergman, voerende het schip MARIA, van Rotterdam over St. George d'Elmina naar Batavia gedestineerd, schrijft op 11 gr. 3 min. noorderbreedte en 24 gr. 18 min. westerlengte van Greenwich in dato den 4 augustus, den vorigen dag gepraaid te hebben het schip GRAAF ADOLPH VAN NASSAU, van Tjilatjap komende.
Het schip DOROTHEA, kapt. Dekker, van Amsterdam naar Batavia, ter rede van Deal binnen, heeft den 5 september de reis voortgezet.
Het schip JACOBUS, kapt. Guijt, van Rotterdam naar Batavia, is den 20 juli gepraaid op 02º N.breedte, 21º W.lengte.

Afbeelding
Datum 21 februari 1842
Krant AH - Algemeen Handelsblad
Type bericht Verkoop schepen

Advertentie. P.J. Cantzlaar, C.M. Overgaauw, J.P. de la Porte en P. Overgaauw CZN., makelaars te Rotterdam, zullen in het openbaar verkopen, op woensdag 2 maart 1842, des voormiddags ten elf ure, in het Notarishuis, op de Geldersche kade: 41/1 en 18/2 vaten Odessa potasch, direct van Odessa aangevoerd per het schip MARIA, kapt. E. Bergman. Bij kavelingen van een heel of halve vaten. Nadere onderrichting bij gemelde makelaars.

Afbeelding
Datum 28 juni 1842
Krant RC - Rotterdamsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Rotterdam, 27 juni. Uittreksel uit de Lloydslijst tot de 24e dezer:
Gepraaid, de 7e mei, op 1º ZB 19º OL, het schip MARY SOMERVILLE, van Liverpool, hebbende zware schade bekomen, door daags te voren in aanzeiling geweest te zijn met het schip MARIA, kapt. E. Bergman, van Rotterdam naar Batavia.

Afbeelding
Datum 23 juli 1842
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 20 juli. Heden zijn hier aangekomen de Nederlandse bark de VROUW JOHANNA, kapt. C. van der Hoeven, vertrokken van Rotterdam de 18e april, de dito bark MARIA, kapt. E. Bergman, met drie passagiers, vertrokken van Rotterdam de 4e april, en het dito schip CORNELIS HOUTMAN, kapt. D.B. Lutjens, vertrokken van Amsterdam de 3e april.

Afbeelding
Datum 25 juni 1844
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 24 juni. De 20e juni is hier aangekomen het Nederlandse schip WILHELMINA CATHARINA, kapt. C.J. Jaski, de 22e februari van Amsterdam vertrokken.
De 22e dezer zijn hier aangekomen het Nederlandse schip PIETER FLORISZ, kapt. C. Jager, de 8e maart van Amsterdam vertrokken, en het dito schip FANNY, kapt. O. Kievijt, met een passagier, de 17e maart van Rotterdam vertrokken.
Heden zijn hier aangekomen het Nederlandse schip MARIA, kapt. E. Bergman, met een aantal passagiers, de 17e maart van Rotterdam vertrokken, en het dito schip MARIA ELIZABETH, kapt. J. Flens, de 18e maart van Rotterdam vertrokken.

Afbeelding
Datum 09 juli 1845
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 5 juli. Heden is alhier aangekomen de Nederlandse bark MARIA, kapt. E. Bergman, vertrokken van Bordeaux de 17e maart, en is vertrokken naar Dordrecht de Nederlandse bark PICTURA, kapt. A.F. Tydeman, met 9 passagiers en 13 gepasporteerde militairen.

Afbeelding
Datum 05 augustus 1846
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 3 augustus. Gisteren is hier aangekomen de Nederlandse bark MARIA, kapt. E. Bergman, met 8 passagiers, vertrokken van Rotterdam de 7e april, de dito bark CATHARINA, kapt. F. Rietmeijer, vertrokken van Rotterdam de 15e april, het dito schip JAVAAN, kapt. P. Dekker, vertrokken van Amsterdam de 25e paril, en de dito bark ANNA MARGARETHA, kapt. J.J.S. Ruhl, met twee passagiers, vertrokken van Amsterdam de 16e april.
Heden is hier aangekomen het Nederlandse schip PIETER FLORISZ, kapt. Begemann Sietzes, met Zr.Ms. troepen, vertrokken van Amsterdam, de 23e april.

Afbeelding
Datum 04 maart 1848
Krant DC - Dordtsche Courant
Type bericht Binnenlandse berichten, diverse

Dordrecht, 3 maart. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden de volgende 16 schepen als:
Voor Amsterdam: POLLUX, kapt. A.P. Klein; STAD AMSTERDAM, kapt. H. Blokziel; ADMIRAAL JAN EVERTSEN, kapt. C.P. Kuyper; PETRUS, kapt. A. Stokvliet; ANNA MARIA HENRIETTA, kapt. H.F. Zeylstra; MARIA, kapt. H.D. van Wijk, en JACOB CATS, kapt. J.A. Keeman, van Dordrecht.
Voor Rotterdam: CORNELIS WERNARD EDUARD, kapt. H. Hagers; DOGGERSBANK, kapt. W, Smith; MARIA, kapt. E. Verschoor; DANKBAARHEID AAN DE N.H.M., kapt. P.G. Pott; ANNA, kapt. B.H. Kuyper; MAASSTROOM, kapt. H. Schuth, en MAAS, kapt. Timmermans.
Voor Dordrecht: ORION, kapt. C.M. Borghorst.
Voor Middelburg: ONDERNEMING, kapt. J.C. van Heeckeren.

Afbeelding
Datum 29 mei 1848
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 26 april. Gisteren is hier aangekomen de Nederlandse bark HENRICUS GERARDUS, kapt. P. Verschuur, de 20e december vertrokken van Amsterdam.
Heden zijn hier aangekomen de dito bark MARIA, kapt. E. Verschoor, de 3e januari vertrokken van Bordeaux, de dito bark MARIA, kapt. T. Hagen, de 20e december vertrokken van Amsterdam, en de dito bark MAXIMILIAAN THEODOOR, kapt. D. Boelhouwer, met vier passagiers, de 22e december vertrokken van Amsterdam. (opm: 2x MARIA, het staat er zo)

Afbeelding
Datum 13 juni 1849
Krant JC - Javasche Courant
Type bericht Berichten uit het buitenland incl havens

Batavia, 11 juni. Gisteren is hier aangekomen de Nederlandse bark CORNELIS WERNARD EDUARD, kapt. H. Hagers, met vijf passagiers, de 17e maart vertrokken van Rotterdam.
Heden is hier aangekomen de dito bark MARIA, kapt. W. Calander, met vier passagiers, de 12e februari vertrokken van Rotterdam.

Afbeelding
Datum 15 februari 1850
Krant NRC - Nieuwe Rotterdamsche Courant
Type bericht Verkoop schepen

Advertentie. De makelaars H. en F.N. en H.W. Montauban van Swijndregt en F. en W. van Dam, te Rotterdam, als last hebbende van hun meesters, zijn van mening op dinsdag de 5e maart 1850, des namiddags ten 4 ure, in de zaal op de hoek der Scheepsmakershaven en Bierstraat, wijk 1, No. 499, publiek te veilen: het snelzeilend Nederlands gekoperd barkschip, genaamd MARIA, laatst gevoerd door kapt. W. Calander, volgens meetbrief lang 29,30 el, wijd 5,40 el, hol 4,28 el, en alzo groot 301 tonnen, met al deszelfs rondhout, staande en lopend want, geschut, ankers, kettingen, touwen, zeilen, en verdere inventaris, zo als hetzelve ligt aan de scheepstimmerwerf, genaamd Rotterdamsch Welvaren, aan de Hooge Zeedijk, even buiten deze stad, zijnde inmiddels uit de hand te koop.

Afbeelding