Familiegegevens en opleiding
Wellicht betreft het hier Jan Alberts Muntendam uit Veendam die op 05 december 1810 te Veendam trouwde met Frouke Hindriks Oostindier uit Veendam. Frouke werd geboren ca. 1789 te Veendam en overleed aldaar op 12 november 1853, 64 jaar, weduwe. In een geboorteakte van een kind in 1813 staat Jan vermeld als “Maritime Conscrit”. (een dienstplichtige voor de marine).
In een huwelijksakte te Veendam in 1842 van den zoon wordt gemeld dat vader Jan Alberts al vele jaren wordt vermist.
Burgerlijke Stand akten uit de provincie Groningen vermelden deze Jan als zeeman in 1811, 1813 en als schipper in 1820, 1822, 1824, 1827.
Lidmaatschap van zeemanscollege(s)
J.A.Muntendam was effectief lid van het Veendammer zeemanscollege”Maatschappij tot Nut der Zeevaart” met vlagnummer Y3 in 1827.
De schepen van de kapitein
Het Archief van de Amsterdamse Waterschout011a bevat drie monsterrollen op naam van Harmen Jacob Zeven met de “Nooyt Gedagt” en wel:
Archief 38-97, dd 20 juli 1815, op avontuur, varend onder Hollandse vlag. Boekhouder F.Smitt, 3 bemanningsleden en wel kapitein, stuurman Jan A.Muntendam uit Veendam en kok.
Bouma025 vermeldt J.A.Muntendam als gezagvoerder gedurende:
* 1823 van de smak “Vrouw Grietje”, geen vermelding van bouwgegevens, thuishaven en eigenaar. Het schip werd 3 maal te Harlingen geregistreerd komend van Noorwegen en Danzig;
* 1823 t/m 1828 van de smak “Jonge Grietje”, gebouwd in 1804, bouwlocatie niet vermeld, 62 ton o.m., geen vermelding van thuishaven en eigenaar. Het schip werd 1 maal te Harlingen geregistreerd komend van Noorwegen.
Beide voorgaande gegevens in elkaar schuiven, maar met welke naam?
De collectie monsterrollen op het Noordelijk Scheepvaartmuseum te Groningen vermeldt:
03 april 1816, schip “Vrouw Alida”, kapitein Roelf Jans Eerkes, stuurman J.A.Muntendam, 30 jaar.
03 oktober 1817, schip “Hoop”, kapitein Ede G.Jonker, stuurman J.A.Muntendam, 30 jaar.
30 maart 1820, schip “Jonge Engberdina”, kapitein Jacob Hittes Mulder, stuurman J.A. Muntendam, 35 jaar.
27 februari 1828, schip “Jonge Grietje”, schipper Jan Alberts Muntendam.
09 mei 1829, schip “Vrouw Kolina”, kapitein Jan Alberts Muntendam.
Overige bijzonderheden
Rotterdamsche Courant 31 december 1822114
Amsterdam, 29 december. Het schip (opm: smak) de JONGE GRIETJE, kapt. J.A. Muntendam, van Dantzig (opm: Gdansk) naar Harlingen, lag den 22 dezer in goede staat te Tonningen (opm: Tönning).