Familiegegevens en opleiding
Jurjen werd gedoopt 21 april 1793 te Wildervank als zoon van de koopman Jacob Jurjens/Jurriens en Jacobje Jans Blaak
Jurrien Jacobs trouwde op 13 december 1819 te Wildervank als zeeman met Wijchertje Berends Rubingh, geboren te Wildervank 02 maart 1794 als dochter van de landbouwer Berend Heijes Rubingh en Hindrikje Ottes Sap. Wijchertje overleed 16 mei 1866 te Wildervank, 72 jaar, weduwe.
Jurjen overleed op 25 juli 1864 te Wildervank, 71 jaar, zonder beroep
In BS-akten werd Jurje/Jurrien vermeld als “varensgezel” in 1824, als “zeeman” in 1828 en als “schipper” in de periode 1833 t/m 1859
Lidmaatschap zeemanscollege(s).
J.J.Kroon was effectief lid van het zeemanscollege “De Harmonie” te Wildervank met vlagnummer 26 in de periode 1840 t/m 1860.
Opmerkingen in verband met lidmaatschap Zeemanscollege(s)
Geen
De schepen van de kapitein
Bouma025 vermeldt J.J.Kroon als gezagvoerder gedurende:
* 1834 t/m 1842 van de tjalk “Drie Gebroeders”, gebouwd in 1827, bouwlocatie niet vermeld, 60 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Wildervank;
* 1841 t/m 1848 van de kof “Vrouw Wicherdina”, gebouwd in 1839 te Wildervank, 50 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Wildervank;
* 1840 t/m 1857 van de kof “Wicherdina”, gebouwd in 1840 te Wildervank, 79 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Wildervank. Het schip is in 1857, op weg van Hartlepool naar Koningsbergen, gestrand bij Skagen;
* 1849 t/m 1858 van de kof “Vrouw Wicherdina”, gebouwd in 1849, 79 ton o.m., varend als kapitein/eigenaar vanuit Wildervank. Het schip is in 1858 gestrand bij Skagen.
Voorgaande opgaven lijken om hetzelfde schip te gaan, maar de bouwjaren stemmen niet overeen.
Monsterrollen op site van het Noordelijk Scheepvaart Museum te Groningen vermelden Jurjen/Jurrien Jacobs Kroon op:
03 februari 1819, schip “Vrouw Zwaantje”, schipper Jan Cornelius Hazewinkel. Voorts stuurman Jurjen Jakobs Kroon, kok en een matroos.
24 februari 1820, schip “Vrouw Zwaantje”, schipper Jan Cornelis Hazewinkel. Voorts stuurman Jurjen Jacobs Kroon, kok en een matroos.
25 februari 1822, schip “Goede Hoop”, schipper Jacob Wilkes Wilkens. Voorts stuurman Jurjen Jacobs Kroon, kok en een matroos.
23 mei 1823, schip “Goede Hoop”, kapitein Jacob Wilkens. Voorts stuurman J.J.Kroon, 30 jaar, geen woonplaats vermeld., kok en een matroos.
16 mei 1840, kof “Vrouw Wiecherdina”, schipper Jurjen Jacobs Kroon. Voorts stuurman, kok en een matroos.
07 februari 1842, kof “Vrouw Wiegerdina”, schipper Jurjen Jacobs Kroon. Voorts stuurman, kok, matroos en een kajuitwachter.
08 februari 1844, kof “Vrouw Wicherdina”, schipper Jurjen Jacobs Kroon. Voorts stuurman, kok en een matroos.
04 februari 1847, kof “Wigerdina”, schipper Jurjen Jacobs Kroon. Voorts stuurman Berend en een matroos.
14 februari 1848, kof “Vrouw Wicherdina”, schipper Jurjen Jaccobs Kroon. Voorts stuurman, kok, matroos en een koksmaat.
21 februari 1852, kof “Vrouw Wicherdina”, schipper Jurjen Jacobs Kroon. Voorts stuurman, kok en een matroos.
24 maart 1855, kof “Vr. Wycherdina”, schipper Jurrien J.Kroon. Voorts een stuurman.
In de 11 monsterrollen op het overzicht van het Noordelijk Scheepvaart Museum te Groningen wordt gesproken van J.J./ Jurjen/Jurrien Jacobs Kroon.
Het overzicht luidt:
1819-1820 stuurman op de “Vrouw Zwaantje” onder Jan Cornelius Hazewinkel geen leeftijd
1822-1823 stuurman op de “Goede Hoop onder Jacob Wilkens ?-23 jaar
1840-1855 schipper op de “Vrouw Wicherdina” geen leeftijd
Bouma onderscheidt de schepen Vrouw Wicherdina (1), Vrouw Wicherdina (2) en de Wicherdina (zie p.1128 en 1146 in Bouma025). Voor de Wicherdina geldt het bouwjaar 1840, doch de tekst van het ongeval sluit naadloos aan bij het schip Vrouw Wicherdina (2). Bij de Vrouw Wicherdina (2) is de naam Wicherdina er vanaf 1853 tussen geplaats. Mast092 stelt: Ik denk ook dat de vermeldingen van de Wicherdina en de Vrouw Wicherdina (2), beide schepen onder gezag van kapitein Kroon, een en hetzelfde schip betreffen.092.
Overige bijzonderheden
Bouma025 vermeldt bij het ongeluk met de tjalk “Suzanna” onder kapitein B.H.Bultje in 1851 “Verlaten bij Ameland. De bemanning op de “Vrouw Wicherdina” aan wal gebracht”. Gezien het jaar 1851 zou het hier moeten gaan om het schip onder gezag van kapitein J.J.Kroon.
In 1831 werd te Hoogezand voor kapitein W.J.Mulder te Martenshoek de tjalk “Suzanna” gebouwd. Na het overlijden van kapitein Mulder is het schip vanaf 1839 in bezit van de weduwe S.H.Mulder-Bleker te Hoogezand. Het werd in 1839-1841 bevaren door kapitein B.H.Bultje en van 1841-1844 door kapitein W.Hunt. In 1844 is de tjalk gekocht door kapitein B.H.Bultje te Pekela (Bron: L.C.Heijboer te Vlaardingen).092
Op 09 mei 1851 is het schip lek en met diverse schaden boven Ameland verlaten aangetroffen. Door vissers is het schip op eigen kiel behouden te Zoutkamp binnengebracht. Het schip was onderweg van Hamburg naar Harlingen met een lading hout.(Bron: NRC)
De redding van de bemanning van de Suzanna door de “Vrouw Wicherdina”, kapit. Kroon is vermeld in Bouma p.621. Het betreft hier de “Vrouw Wicherdina 2”.092
Mast092 vermeldt: “DRIE GEBROEDERS”, tjalk, gebouwd in 1827 en 60 ton groot. In 1838 eigendom van J(urjen) J.Kroon te Wildervank. Dit schip is in maart 1839 gezonken op de Doggersbank op een reis van Newcastle naar Amsterdam via Christiansand. De opvarenden zijn gered volgens brief van 26 maart 1839 te Elseneur aan land gezet.”
De discrepantie in bovenvermelde opgaven van Mast en Bouma omtrent de vaarperiode door J.J.Kroon op de “Drie Gebroeders” heb ik aan Mast voorgelegd.Daarbij speelt ook nog een discrepantie in de vaarperioden van Kroon en kapitein H.P.Alberts (zie aldaar). In een mailuitwisseling tussen Mast en mij (juli 2004) geeft Mast het volgende commentaar:
“Op 16/02/1835 is volgens het Register van Aanmonstering te Groningen H.P.Alberts onbestwist de gezagvoerder op een schip genaamd ‘Drie Gebroeders’; Bouma vermeldt J.J.Kroon als kapitein/eigenaar van een schip genaamd ‘Drie Gebroeders’. De waterschout moet de legitimiteit van de namen der personen garanderen en kende zowel H.P.Alberts als J.J.Kroon. Ik ben persoonlijk geneigd een vergissing in de monsterrol uit te sluiten. Ik denk na verder rechercheren dat er sprake is van twee schepen. … Het bericht uit de Rott.Crt, cq NRC stelt niet dat het schip in 1838 overging naar J(urjen) J.Kroon doch dat het in 1838 in zijn bezit was. Duidelijk is dat het in 1839 is gezonken. Wie toen de gezagvoerder was weet ik niet. Ik zal in de Groninger Archieven nog eens kijken of ik een bericht kan vinden mbt de ondergang van de ‘Drie Gebroeders’ en mogelijk de naam van de kapitein op dat moment. (zie hieronder)
Ik vond op p.223 van het Veenkoloniale Zeevaart ( is mijn referentienummer 076) het volgende: Jurjen J.Kroon, woonplaats niet gegeven, lid in 1841 van het Zeemanscollege te Wildervank, bezit schip Wicherdina, gaat over naar B.J.Kroon. … “
In een mail dd 28 juli 2004 deelde de heer Mast het volgende mee:
“Groninger Courant, Dingsdag den 9 April 1839
Het schip de 3 Gebroeders, kapt. J.J.Kroon, van Newcastle naar Amsterdam, laatst van Christiansand, is volgens brief van Elseneur, van den 26 Maart, op Doggersbank gezonken, doch het volk gered en te Elseneur aangebracht.”
In latere edities van de krant staat niets meer over de brief welk schip de geredden aan land bracht, of over de toedracht van de zaak. Het was in die tijd een heel gewoon bedrijfsongeval, dagelijks verdwenen er wel een à twee schepen op deze wijze.
Mijn conclusies (mede in acht genomen mijn e-mail van eergisteren):
-
Er zijn twee schepen met de naam 3 Gebroeders
-
J.J.Kroon fungeerde als kapitein op zijn eigen schip.
Op 7 oktober 1858 is het schip “Vrouw Wicherdina” onderweg van Hartlepool naar Koningsbergen, met een lading kolen gestrand op het zuidelijk strand nabij Skagen. De opvarend zijn gered. Het schip is verbrijzeld en kon niet worden geborgen (Bron: NRC)
Dit schip is de “Vrouw Wicherdina 2” uit Bouma. In de NRC is geen vermelding gevonden waarbij een schip “Wicherdina” nabij Skagen is gestrand. 092
De “VrouwWicherdina” is eigendom van J.J.Kroon te Wildervank en mat 77 ton. (Bron: L.Heijboer te Vlaardingen)092