Inloggen
 
 
 
Afscheiding Zuidelijke Nederlanden in 1830
 
 
In 1830 werden, met het Koninklijk Besluit van 28 oktober 1830, alle zeebrieven ingetrokken van de schepen die in de Zuidelijke Provincien van het Rijk thuis behoorden.  Dit waren 198 schepen. Een aantal hiervan waren inmiddels verongelukt of verkocht. In samenwerking met onze correspont Luc van Coolput uit Antwerpen, wordt getracht de geschiedenis van deze schepen te achterhalen. Na dit besluit werden tenminste 42 schepen teruggevlagd. Ook hiervan wordt een overzicht samengesteld.  
 
 
 
Nummer van het Register Naam van het Schip Naam v.d. schipper Soort  Lasten of Tonnen Naam v.d. Eigenaar Waar het schip thuis behoort ID nummer
1826   / 563 FELIX C.M. van Dijcke Brik 85 last J. Serruys & Cie. Antwerpen 13163
600 CAROLUS C.J. Claassen Kof 52 J.F. Witteveen Antwerpen  
612 NEPTUNUS P. Petit Fregat 175 Gebroeders de Bal Oostende  
1827   /157 CONCORDIA J. Keyser Fregat 196 J. Serruys & Cie. Antwerpen  
397 HIRONDELLE J. Willaert Schoener 55 A. Perlau en J. Willaert Antwerpen 13172
552 AMIS  J. Nosten Brik 69 J. Roelandts Antwerpen  
555 EMMA J. Blanckeman Kof 105 ton G. van den Broecke Oostende 12605 ??
575 OSIRIS J.H. Hintens Brik 100 last Gebroeders de Bal Oostende  
581 JONGE PIETER J. Vink Pink 152 A. Sinave Brugge 13255
1828   /    7 JANE P. de Rijcker Sloep 25 tonnen J. May Oostende 9571
14 RAYMOND G. van den Broeck Fregat 315 last J. Roelandts Antwerpen 9579
49 ISABELLA MARIA J.A. Schoenefeld Kof 82 Lodewijk van Loon Antwerpen 11957
67 LEEUW J. Jansen Brik 94 P. de Gorter Antwerpen  
73 JOHANNA JACOBA P.J. Spilliaerdt Pink 154 J. Kroon voor ½ en P.J.Spilliaerdt (½) Amsterdam + Antwerpen 13055
84 GOEDE HOOP P. Cornou Sloep 31 tonnen P. Cornou Brugge  
118 ACTIF J.B. Frerichs Brik 47 last P.J. Spilliaerdt Antwerpen  
225 LEONIDAS J. Stent Brik 74 K.G.P.J. Marsily Antwerpen 10640
267 VIJF GEBROEDERS J.T. Poodts Galjoot 130 J. Serruys & Cie. Antwerpen  
333 HERCULES J. Ghersi Brik 103 Agie & Insinger Antwerpen  
361 GOUVERNEUR GRAAF DE BAILLET C. Valcke Fregat 203 Sinave Frères Brugge 13034
442 SPINNEKOP C.A. Bernard Logger 15 ton N. Richard Nieuwpoort 10883
443 MUTA W. de Moor Logger 70 O. Nolte Nieuwpoort 10411?
445 PEGASE H.H. Wagener Galjas 99 last E. van Regemortel Antwerpen 12020
447 MÉTÉORE J. Stappers Fregat 112 C. Bréquigny Antwerpen  
458 AVENTURE H.A. Kraay Brik 79 J. Serruys & Cie. Antwerpen 16667
468 JOANNA MARIA D. Lange Kof 79 L. Schepens Antwerpen  
480 CLÉMENCE R.R. de Haan Kof 100 L.J. van Tilt en R.R. de Haan Antwerpen 10437
491 FLORA J.D. Christen Brik 91 ton J. Montobio Gent  
498 SOPHIA H. Witt Kof 83 last J.M. Fredsberg Antwerpen  
499 NASSAU C. van der Hoeven Brik 86 A. Saportas Antwerpen 13264
510 JONGE AUGUST P.A. Durand Brik 86 M. Joostens Antwerpen 10485
518 JONGE FERDINAND J.J. Doesken Smak 36 last Maria Francisca Cath.a Dansaart Brussel 10642
525 ZEPHYR S. Nielsen Brik 60 P. Stuyck & Claes Antwerpen  
528 ELIZA J. Huberegts Kotter 36 ton N. Richard Nieuwpoort 10477
531 JOYEUSE ARRIVÉE J.A. Bunnemeyer Smak 47 last Gebroeders Annemans Brussel 13170
533 MARIA MATHILDA J. Lovgreen Brik 73 A. Saportas Antwerpen 13190
542 FELICITAS G. Mulder Bark 101 J. Outshoorn Antwerpen  
547 TROIS FRÈRES H.H. Rieke Smak 39 A.J. Thienpont Brussel  
548 PIETER EN KAREL H. Poppen Brik 151 J.A. Elsen en van Linden Antwerpen 10491
550 ST. PIERRE J. de Potter Bijlander 39 J. de Potter Oostende  
557 VOLTIGEUR H.A. Wagenaar Brik 52 P. van Loock & J. Podor Antwerpen 12793
559 ELIZA M. Harkema Brik 79 K. Loyaerts Antwerpen 10412
560 AREND J.H. Bunnemeyer Kof 82 P. Bosmans Mechelen 12948
561 NATALIA A. Nannings Fregat 189 A. Sinave Brugge 13036
564 SOPHIE J.S. Backer Galjas 92 A. de Laere van Damme Rouselaere 12024?
572 JAVA J.J. van der Zweep Fregat 269 N.J. de Cock & Frère Gent 10504
576 ANTWERPSCH WELVAREN N. Peeters Brik 93 de Antwerpsche Rederij (= Saportas) Antwerpen 10451
581 REMBRAND F. Petersen Schoener 51 F. Oldenhoven Buff & Cie. Antwerpen 10353
582 ANGELINA D. Stinze Kof 58 J.E. van Henxthoven Antwerpen 12861
584 AUGUSTE J.F. Flemming Fregat 161 N.J. de Cock & Frère Gent 12726
589 ANVERSOISE J.R. Boissel Schoner 40 G. Kempeneers Antwerpen  
592 THERESIA K.E. Boswijk Smak 42 de Wed. R. van Goorlaecken Antwerpen  
597 THERESIA L.J. Besseling Kof 92 J. Segers Antwerpen 11887
598 GOEDE HOOP J. Beerblock Bijlander 36 last J. Beerblock Gent  
600 LONDON PACKET J.G. Renken Galjoot 84 P. van Loock en J. Podor Antwerpen 10524
602 VALCK (DE)    zie ÉCLIPSE D. de Valck Smak 54 J. de Valck Gent 12972
1829   /    2 APOLLO D. Steur Fregat 164 last J. Serruys & Cie. Antwerpen 13189
9 TWEE GEBROEDERS J. Lysneyder Tjalk 34 F.J. Boulanger Gent  
13 ADÈLE M. Bakker Brik 130 N.J. de Cock & Frère Gent  
23 JULIANA O. Kievijt Galjas 50 J. Serruys & Cie. Antwerpen  
48 DIOMEDES E. Denduyts Schoener 140 last N.J. de Cock & Frère Gent 9620
73 ANNA HELENA J. Scholberg Brik 69 G.J. Moll Antwerpen 9670
76 MARIE J. Poodts Hoeker 31 J. van Imschoot Gent  
88 SCHELDE C. Neurenberg Fregat 299 last J. Serruys & Cie. Antwerpen 10509
101 JANTINA ENGELINA B.P. Kolk Kof 64 N. Muller Antwerpen ?  
147 JONGE JOHANNA O.H. Arends Smak 48 J. van Puyvelde Brussel  
168 DE COCK J. Joosens Brik 78 N.J. de Cock & Frère Gent 13074
204 JONGE JOANNA W.J. Poel Smak 51 P.J. Stuer Brussel  
229 PELICAAN J.L. Vroome Gaffel 43 A.J. Thienpont Brussel  
235 JONGE NICOLAAS H. Peters Kof 115 N.J. de Cock & Frère Gent  
239 NIEUWE UNION J. van den Broecke Kof 47 J. van den Broecke Oostende 11944
245 VICTOIRE G. Kuper Smak 45 J.J. de Cleene Brussel  
274 MÉDUSE F.G. Bunnemeyer Smak 56 Gebr. Annemans Brussel  
278 MERCURIUS J.B. van den Bosch Plat 37 J.B. van den Bosch Mechelen  
281 PAULINE J. Denduyts Galjoot 134 N.J. de Cock & Frère Gent  
282 JOSEPHINA D.F. Moldenhauer Brik 125 J. Muskeyn Antwerpen  
292 ANNA PAULOWNA J. van Louwe Hoeker 26 de Wed. J. van Imschoot Gent  
317 ÉCLIPSE    = VALCK J.E. Danes Smak 52 J.J. Coens & J. Lenaers Antwerpen  
320 DELPHINA F. Versluys Fregat 213 N.J. de Cock & Frère Gent  
323 JONGEN HENDRIK J.C. Acton Kotter 2 J.C. Acton Antwerpen 10214
355 PERSÉVÉRANCE J.E. Zellien Schoener 112 ton J. May Oostende 10260
366 ROSALIE C. Nassel Sloep 46 ton A. Vroome Nieuwpoort 10276
378 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN J.F. Schaeper Brik 249 David & de Boe Antwerpen 10333
379 THERESIA J. van der Perre Bijlander 46 last J. de Coster Gend  
380 ALIDA A. Hughes Galjoot 58 G. Rucker Antwerpen 10305
381 MATHILDA G.A. Klimp Fregat 127 P.J. Neef en N.J. Montereymar Antwerpen  
388 ALEXANDRE P.J. Colas Brik 105 A. Reusens Antwerpen  
397 ANNA MARIA J.F. Muys Smak 38 J. Muys Temsche  
402 FREDERICA P.J. van den Kerckhove Schoner 133 N.J. de Cock & Frère Gent 9897
403 SOPHIA DOROTHEA F. van der Steene Brik 97 J. Key Antwerpen 10466
408 NIJVERHEID J. Rickmers Brik 91 C. Bogaert Brugge  
412 NEPTUNE J.J. Doesken Smak 45 L. de Cleene Brussel  
418 BRUSSELAAR H.A. de Vries Kof 69 C.L.J. Dansaert Brussel  
424 LOUISE Bröder Arfsten Brik 67 A. Reusens Antwerpen 13164
445 LOUISE EN MARIE P. van der Beke Sloep 60 ton H. van der Beke Nieuwpoort  
446 VASCO DE GAMA C. Brandaris Fregat 162 last N.J. de Cock & Frère Gent 9582
457 JACOBUS S.W. de Vries Kof 109 J.F. Witteveen Antwerpen 12070
467 MARIA ANTOINETTA P. de Coo Sloep 15 F. Musin Oostende 12911
474 JONGE ISABELLA H.B. Drent Kof 44 J.A. Coghen Brussel  
478 JEANNETTE F. De Weerdt Sloep 10 F. Musin Oostende  
486 JEAN KEY J. Ruurds Brik  Bark 179 J. Key Antwerpen 10435
496 ORENCE A. Cornelisse Brik 64 M. van Geertruyen Antwerpen  
497 JOHANNA ELISABETH S. Hubroeck Fregat 176 M. Joostens Antwerpen 12524
506 FREDERIQUE J. Brand Fregat 199 Boyes Brothers Antwerpen  
509 SURINAME L.J. Luytjes Brik 123 U. Wilkens & Cie. Antwerpen 10629
529 LOUISA AUGUSTA J.C. Jansen Brik 132 N.J. de Cock & Frère Gent 10367
535 PAIX  G. Charlé Brik 46 last J. Muskeyn Antwerpen  
537 EMELIE M. van den Kerckhove Bijlander 87 ton J. Bauwens Oostende  
560 HULL PACKET V.H. Kraan Schoner 56 last P.J. Cassiers & Cie. Antwerpen 10518
561 MEELZAK L.R. de Vries Smak 36 J.F. Witteveen Antwerpen 12776
564 MUTA J. Lauwereins Logger 70 ton A. Maes Nieuwpoort 10411 ??
567 BELLE ALLIANCE H. Krelly Sloep 29 last de Wed. J. van Imschoot Gent  
568 HENRIETTE F. Beniest Hoeker 51 P. van Loock en J. Podor Antwerpen 9980
575 RUBENS F. Hamilton Brik 145 F.H. Nieberding Antwerpen 12586
577 WILLIAM J. May Sloep 11 ton J. May Oostende 10441
579 ANTIGONE S. de Best Fregat 203 last J. Outshoorn Antwerpen 8465
580 FORTUNA C. Muller Sloep 33 Stuyck en Claes Antwerpen 12096
581 MARIA M. Mesdagh Fregat 204 W. Ogle West Antwerpen 10695
582 VROUW ANNA J. Keyser Kof 52 J.C.J. Langhetée Antwerpen  
583 KOOPHANDEL J. Keyser Fregat 329 J. Serruys & Cie. Antwerpen 10506
584 HOOP J. Sladden Sloep 51 ton J. Sladden Oostende 12522?
1830   /   2 JONGE JUFVROUW ELISABETH J.I. Michielsen Kof 102 last M. Joostens Antwerpen 11045
11 ROSALIE A. Cordier Fregat 194 J. Hartog Antwerpen 9565
14 PERSÉVÉRANCE J.R. Jansen Kof 46 C.L. Dansaert Brussel  
25 DIANA J.G.A. Meyer Kof 31 J. & F. Cassiers Antwerpen  
35 JEUNE CAROLINE H.H. Roozendaal Kof 35 J. & F. Cassiers Antwerpen  
40 CATHARINE J. van der Schuijt Gaffel 49 J. van der Schuyt Antwerpen 10627
74 JONGE CAMILLE W.S. Backer Bijlander 95 ton J. de Coster Gent 13240
85 SANS REPOS C. Pethers Smak 49 last J.B. Dansaert Engels Brussel 13188
87 ST. MICHEL J. Petit Schoener 47 J. & F. Cassiers Antwerpen 10323
108 THEODORE J. van der Perre Kof 65 last N.J. de Cock & Frère Gent  
124 HÉROS B.C. Tenham Brik 137 W. Ogle West Antwerpen  
127 WILLEM DEN EERSTEN J.F. Rooms Sloep 24 de Wed. J. van Imschoot Gent 12867?
128 PHOENIX J.P. van Dierendonck Schoener Kof 111 P. Bosmans en F. Bosmans Mechelen 9934
139 MERCUUR J.F.P. Smit Brik 106 J.F. Witteveen Antwerpen 11764
165 PRINS VAN ORANJE J.J. de Meire Bark 90 de Antwerpsche Rederij (= Saportas) Antwerpen 10452
176 BELLE ALLIANCE O.A. Wilman Smak 48 J.B. Dansaert Engels Brussel 13165?
194 BELGE D. de Boer Brik 102 David & de Boe Antwerpen 9928
196 TWEE GEBROEDERS J. van Frayenhoven Pleyt 53 J. Muys Temsche  
198 LEEUW J. Verbruggen Smak 48 P.J. Verbruggen Brussel  
209 VLIEGENDE VISCH P. Nefors Sloep 16 J. Stranack en J. Smith Oostende 9954
225 MERCURIUS J. Roose Smak 37 J. Roose Antwerpen 12264
230 OROMAZE J. Willaert Brik 111 Gebroeders De Bal Oostende 13226
250 JEANNETTE J.P. Hoed Brik 103 P.J. Neef Antwerpen  
253 FRANCISCUS J.J. Hempelman Schoner 39 F.H. Nieberding Antwerpen  
256 JONGE PETRUS M. van den Berg Kof 45 last C.L. Dansaert Brussel  
267 VRIENDSCHAP A.E. van Dijk Galjas 39 G.J. Moll Antwerpen  
286 JONGE JACOB J. Bauwens Gaffel 65 ton J. Bauwens Oostende  
292 ONRUST J. Pauwaert Sloep 16 last J. Cornelis Oostende 10179
314 ANTWERPEN PACKET J.H. Rieke Sloep 44 J. & F. Cassiers Antwerpen 12517
319 FLORA J. Rickmers Brik 111 Cataux Wattel & Cie. Antwerpen 8685
324 HELENA J.H. Witteveen Kof 29 J.F. Witteveen Antwerpen 10236
326 FANNY P. de Boer Fregat 116 N.J. de Cock & Frère Gent  
332 BELLONA R. Roelofs Fregat 251 Gebroeders de Bal Oostende 10248
336 ANNETTE K. van den Oever Galjoot 56 ton K. van den Oever Antwerpen  
338 WILLEM en LODEWIJK J.C. Nieschwager Brik 69 J.F. Witteveen Antwerpen  
356 VROUW ELISABETH F. van de Steene Kof 50 J. Herrewijn Oostende  
357 HORTENSE J. Dobbelaer Fregat 194 N.J. de Cock & Frère Gent 10585
363 ESPÉRANCE A. van Geyt Smak 49 P. Bosmans & F. Bosmans Mechelen 12836
372 GUILLAUME J. Minne Brik 95 J. Key Antwerpen 13187
413 VIERGE MARIE J.F. Schulte Brik 58 F.H. Nieberding Antwerpen 13160
427 ATLAS J. Jorgensen Brik 105 J. Donnet Antwerpen 11995
429 AUGUSTIN J.F. Bunnemeyer Fregat 119 P.J. Neef Antwerpen  
433 DIANA A. Nannings Fregat 267 A. Sinave Brugge 13031
435 COMMERCE B. Kortman Smak 43 C.L. Dansaert Brussel 11189
437 JONGE HORTENSE R. Jurgens Sloep 27 F.H. Nieberding Antwerpen  
438 NELIE H. Janssen Schoener 36 J. Fleury Duray Brussel  
445 FORTITUDE E. de la Fontaine Fregat 325 J. Roelandts & Cie. Antwerpen 13162
446 MARY F. Haakx Kotter 24 J.May Oostende  
452 CHARLES J. Vink Brik 79 C. Bogaert Brugge 10387
454 HARRIET W.B. Zeeberg Fregat 228 Boyes Brothers Antwerpen 16646
455 JOSEPH J.H. Arends Kof 91 P.J. Neef en N.J. Montereymar Antwerpen  
456 ORTELIUS J. Claeys Fregat 330 J. Donnet Antwerpen 10426
457 STAD ANTWERPEN D.J. Bulsing Fregat 350 J. Roelandts & Cie. Antwerpen 10289
458 ADÈLE J. de Schepper Kotter 31 tonnen N. Richard Nieuwpoort 9677
461 JOANNA MARIA H.A. Nieberding Brik 75 last F.H. Nieberding Antwerpen 12956?
463 FRANCES J. Appleton Schoener 60 J. May Oostende 10116
478 VIGILANT P. Bruneel Sloep 12 J.J. Hijntens Oostende  
480 DART J. Stranack Sloep 27 J.J. Stranack Oostende 10440
483 MARIA E.R. Borchers Galjoot 88 last F.H. Nieberding Antwerpen 11481
484 ALEXANDER P. Claeys Sloep 18 F.A. Claeys Oostende  
488 OCTAVIE L.C. Domburg Schoener 55 E. van Regemortel Antwerpen 10981
491 JULIA J.P. Visser Kof 53 L. Malfeson Antwerpen 11350
493 CONSTANT A. van Schie Brik 122 M. Joostens Antwerpen  
497 NEPTUNE F. Willems Sloep 22 J. May & Cie. Oostende  
498 JULIE L. Meulenbroeck Brik 114 A. Sinave Brugge 13159?
503 ANTONIUS H.H. Lange Schoener Kof 118 F.H. Nieberding Antwerpen 10456
509 JUNON F. de Corte Kof 45 A. Sinave Brugge  
520 RIBBLE J.E. Beeckman Brik 124 J. Clegg & Brother Antwerpen 10085
523 CERES N. Nannings Kof 79 A. Sinave Brugge  
530 TWEE GEBROEDERS R. Folkerts Schoener Kof 112 M. Joostens en G. Stuyck Antwerpen 10473
533 BATAVIER S. St. Martin Fregat 195 E.& S.& G.St.Martin en David en Deboe  Rotterdam / Antwerpen 10474
535 PHÉNOMÈNE W. Meugens Fregat 266 E. van Regemortel Antwerpen 10475
545 VAN DE WERVE F. Jacometti Fregat 382 De Oost Indische Rederij Antwerpen 10483
551 EUGÉNIE A.J. Meulenaar Fregat 215 E.J. Neef & Cie. Antwerpen 10488
552 NEDERLANDER E. Mazens Brik 87 de Antwerpsche Rederij  Antwerpen 10315
 

 

Overzicht aantal schepen teruggevlagd naar de Noordelijke Nederlanden

 

                                STAAT VAN IN DE ZUID NEDERLAND THUISBEHORENDE SCHEPEN DIE TERUGGEVLAGD WERDEN  
  Clippers Fregatten Barken Brikken Sch-Brikken Schooners Galjooten Brigantijnen Koffen Tjalken Smakken Rest Zeil Stoomschepen Totaal
1830 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
1831 0 2 1 6 0 0 1 0 1 0 0 0 0 11
1832 0 5 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7
1833 0 4 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6
1834 0 9 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 11
1835 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5
Totaal 0 25 6 9 0 0 1 0 1 0 0 0 0 42